Szukaj

Światowy Dzień Dawców Krwi po raz dziewiąty

Podziel się
Komentarze0

Już dziewiąty rok z rzędu, w dniu 14 czerwca francuskie stowarzyszenie EFS (Établissement français du sang) zorganizowało Światowy Dzień Dawców Krwi. Była to dobra okazja, żeby podziękować 1 700 000 dawców, którzy oddają co roku swoją krew. A także, aby uwrażliwić ludzi odnośnie konieczności oddawania „płynu życia”.Jest to akt prosty, bezpieczny i niezwykle cenny, przekonuje stowarzyszenie Établissement français du sang.

Krew i dawstwo krwi w liczbach:

- krew prezentuje od 7% do 8% wagi człowieka;

- nasze ciało zawiera od 4 do 6 litrów krwi;

- nasza krew składa się z około 5 000 000 czerwonych krwinek na jeden mikrolitr;

- 1 000 000 osób każdego roku jest leczonych dzięki darowi krwi;

- 10 000 darów krwi jest potrzebnych każdego dnia;

- 3 000 000 darów krwi złożono w 2011 roku;

- ponad 360 000 nowych dawców zaprezentowało się w trakcie kampanii w zeszłym roku;

- krwi nie można mrozić, dlatego też długość życia oddanych próbek krwi jest ograniczona: 42 dni dla czerwonych krwinek, 5 dni dla płytek krwi.


Dar krwi: od dawcy do biorcy


Każdego roku, we Francji, ok. 1 700 000 ludzi oddaje swoją krew. Ale czy są oni tak naprawdę świadomi tego, jaką trasę przemierza ich krew po oddaniu, zanim dotrze do właściwego biorcy?


Établissement français du sang przypomina, że krew nie jest podawana biorcy natychmiastowo po pobraniu. Z każdego woreczka krwi bowiem pobierana jest próbka, która musi być przeanalizowana pod kątem grupy oraz ewentualnych chorób.

Jednocześnie, z każdego takiego woreczka przygotowuje się różnego rodzaju preparaty krwi: czerwone krwinki, plazma, itp. Następnie, preparaty te trafiają do szpitali i klinik, które zgłaszają zapotrzebowanie na poszczególne produkty.


Ostatni etap: krew jest przetaczana choremu, po weryfikacji kompatybilności.


Krew i dawstwo krwi w pytaniach i odpowiedziach


Jaka jest rola krwi?

Krew jest cieczą, która pozwala na zasilanie tkanek organizmu w tlen oraz w różnego rodzaju podstawowe składniki odżywcze, jednocześnie chroniąc organizm.

Czy oddawanie krwi jest niebezpieczne?

Ponieważ nie mamy do dyspozycji sztucznej krwi, ważne jest, żebyśmy oddawali naszą własną, aby ratować życie innych. Strach jest niepotrzebny, ponieważ oddawanie krwi nie jest niebezpieczne.

W jaki sposób jest wytwarzana krew?

Krew jest wytwarzana każdego dnia przez nasze ciało w niewiarygodnej liczbie wielu miliardów komórek na dzień. Komórki krwi oraz plazma mają zupełnie inne pochodzenie.

Czy możemy stworzyć sztuczną krew?

Jest to niezwykle pożądane, ponieważ sztuczna krew mogłaby zapobiec niedoborom krwi pochodzącej od dawców. Poza tym, w ten sposób moglibyśmy również ograniczyć ryzyko skażenia. Jednakże, stworzenie sztucznej krwi na tę chwilę jest rzeczą niewykonalną, ponieważ krew jest płynem niesamowicie kompleksowym.


Ostatnie przypomnienie: nie musimy być na czczo, aby oddać swoją krew. Natomiast, musimy być pełnoletni i przejść wstępne badanie lekarskie. Co więcej, nie możemy zażywać wówczas żadnych antybiotyków.

Komentarze do: Światowy Dzień Dawców Krwi po raz dziewiąty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz