Szukaj

Światowe Forum Wody: 130 krajów chce uniwersalnego dostępu do wody pitnej

Podziel się
Komentarze0

Światowe Forum Wody, które aktualnie odbywa się w Marsylii we Francji, zgromadziło ponad 130 krajów, które chcą zrobić wszystko, aby jak najszybciej udostępnić pitną wodę całej populacji światowej. A jednak, mimo szumnych zapowiedzi, niektóre delegacje skarżą się, że nikt ich nie słucha.Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2010 roku uznała oficjalnie uniwersalne prawo do dostępu do wody pitnej. Prawo to zostało przyjęte jednomyślnie również przez delegacje ponad 130 krajów, które stawiły się na Światowym Forum Wody w tych dniach, w Marsylii.

Jak również, delegacje jednomyślnie przyjęły deklarację ministerialną, w której kładą nacisk na przyśpieszenie prac mających na celu zapewnienie powszechnego dostępu do wody pitnej. Jest to wielki krok do przodu w porównaniu do forum z 2009 roku, które miało miejsce w Istambule.

Wszyscy dziś przyznają, że jest już najwyższy czas, żeby działać konkretnie, jak stwierdza minister francuski ds. kooperacji, Henri Raincourt. Minister podkreśla jeszcze bardzo ścisłe związki między konsumpcją wody a produkcją energii, a także rolnictwem.

Teraz, chodzi o to, żeby dostarczyć wodę i jedzenie ponad 9 100 000 000 mieszkańcom ziemi, których spodziewamy się w 2050 roku. Nie ma więc czasu do stracenia, mówi Henri Raincourt.


A jednak, niektóre delegacje mają wrażenie, że są ignorowane. Tak jest w przypadku ministra boliwijskiego, Felipe Quispe Quenta, który stwierdza, że prowadzona przez niego delegacja wyraziła swój sprzeciw wobec redakcji deklaracji ministerialnej, ale nikt jej nie słuchał. Dlatego też Boliwia nie będzie tej deklaracji wspierać.

Ekwador zareagował w ten sam sposób: zdaniem ekwadorskiego ministra, należy jasno powiedzieć, że woda nie jest zasobem naturalnym, który mógłby podlegać prywatyzacji. Tak jak domagały się tego zresztą liczne manifestacje, które miały miejsce w Boliwii.

Nie słucha się ludu, organizatorzy Forum w ogóle nas nie słuchali, podkreślał silnie ekwadorski minister.

Pozostało jeszcze trzy dni Światowego Forum Wody, w czasie których każdy będzie mógł zabrać głos. Jak ujawniają członkowie pozarządowej organizacji amerykańskiej, Food and Water Watch, którym udało się wślizgnąć na sesję ministerialną, czas przemowy ministra boliwijskiego został bardzo drastycznie skrócony.

Tak samo, pozarządowa organizacja kanadyjska, Council of Canadians, stwierdza, że delegacja kanadyjska otrzymała nakaz zmodyfikowania sformułowania dotyczącego dostępu do wody pitnej, podczas gdy autochtońskie populacje tego wielkiego uprzemysłowionego kraju żyją często w warunkach gorszych niż najbiedniejsze populacje na świecie.

Aby zapewnić wszystkim dostęp do wody, sekretarz wykonawczy afrykańskiej rady ministerialnej na rzecz wody, pan Bai-Maas Taan, stwierdził, że wszystkie społeczności powinny wyjść sobie na przeciw.

Dopiero wtedy będzie możliwe całkowite porozumienie, dodał jeszcze delegat z Gambii.

Komentarze do: Światowe Forum Wody: 130 krajów chce uniwersalnego dostępu do wody pitnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz