Szukaj

Światowe Forum Wody: trzeba się śpieszyć przed Szczytem Ziemi Rio+20

Podziel się
Komentarze0

W Marsylii we Francji od poniedziałku już odbywa się właśnie szóste Światowe Forum Wody, które jest bardzo dobrą okazją dla wszystkich organizacji i instytucji nadzorujących, aby zaalarmować na temat zagrożeń, które się pojawią w przyszłości w związku z brakiem wody. A rządy mogą się zastanowić nad działaniami, które będą musiały wdrożyć w życie.Trzeba kwestię zarządzania wody uczynić kwestią centralną przyszłego Szczytu Ziemi w Rio, który będzie miał miejsce w czerwcu tego roku, jak wyjaśniauą autorzy raportu na temat stanu światowych zasobów wody.

Deklaracja ministerialna właśnie została opublikowana, a w niej zgromadzeni obiecują bardziej zaangażować się w sprawę. Liczne instytucje i organizacje przedstawiły już swoje raporty na temat stanu wody na świecie w trakcie aktualnego forum.

Światowy program ewaluacji zasobów wody, czyli WWAP (World Water Assessment Programme), kontrolowany przez UNSECO, przedstawił już swój czwarty raport na ten temat, zatytułowany „Zarządzanie wodą w warunkach niepewności i ryzyka”. Co trzy lata w rzeczywistości, program World Water Assessment Programme korzysta z trybuny Światowego Forum Wody, aby przedstawić swój raport. 

Trzeba więc stwierdzić, że od momentu poprzedniego forum, które miało miejsce w 2009 roku w Istambule, niewiele się zmieniło. Dzisiaj, ludzi, którzy nie mają dostępu do wody w kranie w miastach, jest więcej niż pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Rolnictwo odpowiedzialne za 70% konsumpcji wody

I na pewno sytuacja się nie polepszy, stwierdza raport, jeżeli nie zaczniemy działać. Albowiem, mamy do czynienia z rosnącą liczbą ludzkiej populacji, która będzie potrzebowała coraz więcej wody, coraz więcej jedzenia, coraz więcej energii. A wszystkie te dziedziny wymagają po prostu ogromnych ilości wody, o wiele więcej niż zwykła higiena.


Na przykład, we Francji, jedynie 20% wody jest używane w tych celach. To właśnie przemysł oraz rolnictwo, z odpowiednio 50% i 30% zużycia wody, są największymi konsumentami tego cennego płynu.

W skali światowej, rolnictwo odpowiada z kolei za 70% konsumpcji wody. Są to właśnie te czynniki, które sprawiają, że przyszłość wody jest tak niepewna.


Jak uważają autorzy raportu, kwestie te z całą pewnością powinny być zintegrowane z innymi wyzwaniami ekologicznymi. A konkluzje te mają być przedstawione również w czasie Światowego Szczytu Ziemi, który odbędzie się w Rio de Janeiro w czerwcu 2012 roku.

Woda, główny temat Rio+20

Światowe Forum Wody było również dobrą okazją dla różnych delegacji, które przedstawiły deklarację ministerialną, czyli tekst w fazie przygotowania jeszcze od czasu forum w Istambule. Rządy zaangażowały się tam we wspólne idee oraz wspólne cele. Ale ten rodzaj tekstu powinien zadowolić wszystkich, tak więc jego zawartość raczej nikogo nie zaskoczy.

Tak na przykład było w przypadku zgody zawartej w trakcie konferencji na temat klimatu, która miała miejsce w 2011 roku w Durbanie, w Republice Południowej Afryki.

Tak więc, deklaracja ministerialna nie zawiera żadnego konkretnego celu, ujętego w liczbach. Są to ogólniki, nic nie mówiące, ale ładnie wyglądające na papierze, typu: ministrowie są gotowi podjąć wyzwania dotyczące wody w skali całej planety. Czyli co? Czyli nic. Nie wiemy nic konkretnego na temat środków, którymi ministrowie pełni dobrej woli planują się posłużyć. Ani kiedy mają zamiar to zrobić.

Generalnie rzecz ujmując, tekst jest dość skromny. Swojego niezadowolenia nie kryła delegacja z Boliwii, która chciała, żeby wodę uznano za bogactwo naturalne, nie podlegające prywatyzacji. Tego samego domagają się również delegacje organizacji pozarządowych, które spotykają się w tym samym czasie na Alternatywnym Światowym Forum Wody.

Jednakże, ministrowie naciskają w deklaracji na to, żeby dostęp do wody stał się prawem uniwersalnym, na co zresztą naciskał również szczyt w Istambule w 2009 roku. Nasuwa się więc logiczne pytanie: ile jeszcze takich spotkań i takich nacisków, zanim w końcu podjęte zostaną konkretne działania?

Poza tym, tak samo jak autorzy raportu WWAP, ministrowie zdecydowali, że woda będzie jednym z głównych tematów konferencji Rio+20; ponieważ jest to sprawa naprawdę pilna, miejmy nadzieję, że prawo to będzie respektowane.

Komentarze do: Światowe Forum Wody: trzeba się śpieszyć przed Szczytem Ziemi Rio+20

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz