Szukaj

Światowe Forum Wody: debaty trwają

Podziel się
Komentarze0

Szóste Światowe Forum Wody zaczęło się kilka dni temu w Marsylii, gdzie przywódcy z 140 krajów na tej planecie będą aż do 17 marca rozmawiać na temat tego wrażliwego tematu. Towarzyszą im również specjaliści z sektora wodnego, przedstawiciele różnych społeczności, reprezentanci firm zajmujących się kontrolą jakości wody.Celem tych rozmów jest udostępnienie wody pitnej każdej żywej istocie ludzkiej na tym świecie.

Brak dostępu do wody pitnej

Kilka dni przed początkiem forum, Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła raport na temat postępów w dziedzinie wody pitnej i uzdatniania.

W komunikacie prasowym, Ban Ki-Moon, sekretarz generalny ONZ przedstawił całkiem dobrą nowinę: cele na to tysiąclecie, w dziedzinie rozwoju, które miały zredukować o połowę populację bez dostępu do wody pitnej w stosunku do 1990 roku, zostały osiągnięte jeszcze przed graniczną datą 2015 roku.

Według rzeczonego raportu, w 2010 roku, 89% populacji światowej, czyli ponad 6 miliardów ludzi, miało dostęp do ulepszonych źródeł wody pitnej. A ten poziom jest nawet nieco większy niż to zakładał oficjalnie ustalony cel.

W tym rytmie, jak spodziewa się tego Organizacja Narodów Zjednoczonych, w 2015 roky być może uda się osiągnąć poziom 92%. Ale, jak od razu zastrzegają eksperci, nawet taka woda nie zawsze jest czysta.

Aktualnie, jedynie 63% populacji światowej korzysta z dobrych usług uzdatniania wody. A 2 500 000 000 nie ma nawet do tego dostępu. Co oznacza, że brudne wody w dalszym ciągu są główną przyczyną śmiertelności na całym świecie (3 600 000 ofiar rocznie).

Jakie są rozwiązania?

I to właśnie w czasie szóstego Światowego Forum Wody, które właśnie ma miejsce we Francji, decydenci polityczni i pozostali zgromadzeni mają nadzieję na znalezienie rozsądnych rozwiązań dla tych problemów.

Zresztą, wydarzeniu temu towarzyszy nawet hasło „Czas na rozwiązania”, co oznacza, że zgromadzeni naprawdę przyjechali po to, aby rozmawiać o konkretych rozwiązaniach i decyzjach.

Dodatkowo, na alternatywnym forum zjawiły się wszelkiej maści organizacje pozarządowe – chodzi tutaj o forum FAME (Forum alternatif mondial de l’eau, alternatywne światowe forum wody, również w Marsylii).

Według tych organizacji, jedną z podstawowych wad Światowego Forum Wody jest to, że jest ono organizowane przez Światową Radę Wody, której dyrektor przewodzi również Société des eaux w Marsylii, co jest filią Veolia. A organizacje pozarządowe nie lubią takich mieszanek. Wątpią w uczciwą sprzedaż wody.

A inni obawiają się, oficjalne Światowe Forum Wody skończy się na licznych opłacalnych kontraktach dla zgromadzonych tam firm, natomiast nie znajdzie zbyt wiele konkretnych i praktycznych odpowiedzi dla populacji, które od dawna tego potrzebują.

Komentarze do: Światowe Forum Wody: debaty trwają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz