Szukaj

Stresująca praca ma zły wpływ na układ sercowo-naczyniowy

Podziel się
Komentarze0

Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili badania naukowe, mające na celu odkrycie zależności między stresującą pracą a zdrowiem sercowo-naczyniowym. Wyniki badań, które zostały opublikowane na łamach czasopisma Scandinavian Journal of Public Health, wskazują na związek stresu z dyslipidemią, czyli zaburzeniem poziomu lipidów i lipoprotein we krwi.Specjaliści przez lata twierdzili, że stres emocjonalny związany z niezdrowymi nawykami, takimi jak palenie, niewłaściwa dieta czy siedzący tryb życia, zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Obecnie naukowcy badają związek stresującej pracy z metabolizmem kwasów tłuszczowych.

Badania były przeprowadzone na próbie 90 000 pracowników regularnie poddających się kontrolom lekarskim. Pracownicy, którzy przyznali się do trudności w wywiązywaniu się ze swoich obowiązków w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy (8,7% uczestników badania), wykazywali zwiększoną podatność na dyslipidemię.


Stan ten jest zaburzeniem metabolicznym, które objawia się wzrostem ogólnego poziomu cholesterolu, lipoprotein niskiej gęstości i trójglicerydów oraz zmniejszeniem się ilości lipoprotein wysokiej gęstości.

Pracownicy mający stresującą pracę, częściej mieli nieprawidłowo wysoki poziom złego cholesterolu LDL i zbyt niski poziom dobrego cholesterolu HDL. Stwierdzono też u nich istnienie wskaźników miażdżycy, takich jak na przykład potencjalne zablokowanie tętnic.

Jednym z wytłumaczeń istnienia związku między stresującą pracą a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych mogą być zmiany w profilu lipidowym, co wiąże się z nagromadzeniem blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Komentarze do: Stresująca praca ma zły wpływ na układ sercowo-naczyniowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz