Szukaj

Ślady elementów radioaktywnych wykryte w powietrzu nad Francją

Podziel się
Komentarze0

W ostatnim tygodniu, francuski instytut ochrony przed radioaktywnością oraz bezpieczeństwa nuklearnego oznajmił, iż wykryto ślady jodu 131, pochodzące z opadów radioaktywnych, pochodzących z jeszcze nieznanego kraju. Jod został wykryty w powietrzu nad Francją, ale jego poziomy nie prezentują zagrożenia dla zdrowia Francuzów.Wiele krajów Europy środkowej ogłosiło alarm. Jakiś czas temu bowiem, naukowcy z instytutu IRSN (Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire) poinformowali, że niektóre kraje europejskie wykryły w swoim powietrzu ślady jodu 131.

Wiadomość ta sprawiła, że francuski instytut IRSN przeprowadził swoje własne analizy, aby dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja powietrza nad Francją. I rzeczywiście, pierwsze  rezultaty testów przeprowadzonych we Francji wykazały, że w powietrzu francuskim są ślady jodu 131, ale poziomy stężenia nie przekraczają kilku mikrobekereli na metr sześcienny, a także są bliskie granicy detekcji instrumentów pomiarowych, jak wyjaśnił instytut Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire.

Zobacz również:Obecność tych elementów nie przedstawia więc żadnego ryzyka dla zdrowia populacji francuskiej, jak podkreśliła agencja Agence France Presse. Podczas gdy obecność jodu 131 w powietrzu jest jak najbardziej niezwyczajna, to jednakże instytut IRSN wyjaśnia, że element ten musi pochodzić z odpadów radioaktywnych anormalnych do atmosfery.

Jod ten z całą pewnością pochodzi z innego kraju. Jednakże, źródło i data pozostaje jeszcze nieznana. Jedna rzecz jest jeszcze pewna: zjawisko to nie ma nic wspólnego z wypadkiem w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii.

Jod 131 ma bardzo krótką długość życia, a jego radioaktywność ma się zmniejszać o połowę w ciągu ośmiu dni.

Na swojej stronie, instytut Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire wyjaśnia, iż prowadzi aktualnie obliczenia wsteczne, mające wykryć trajektorię lotu jodu 131 wraz z masami powietrza, co pomoże wykryć jego pochodzenie.

Komentarze do: Ślady elementów radioaktywnych wykryte w powietrzu nad Francją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz