Szukaj

Ślady elementów radioaktywnych wykryte w powietrzu nad Francją

Podziel się
Komentarze0

W ostatnim tygodniu, francuski instytut ochrony przed radioaktywnością oraz bezpieczeństwa nuklearnego oznajmił, iż wykryto ślady jodu 131, pochodzące z opadów radioaktywnych, pochodzących z jeszcze nieznanego kraju. Jod został wykryty w powietrzu nad Francją, ale jego poziomy nie prezentują zagrożenia dla zdrowia Francuzów.Wiele krajów Europy środkowej ogłosiło alarm. Jakiś czas temu bowiem, naukowcy z instytutu IRSN (Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire) poinformowali, że niektóre kraje europejskie wykryły w swoim powietrzu ślady jodu 131.

Wiadomość ta sprawiła, że francuski instytut IRSN przeprowadził swoje własne analizy, aby dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja powietrza nad Francją. I rzeczywiście, pierwsze  rezultaty testów przeprowadzonych we Francji wykazały, że w powietrzu francuskim są ślady jodu 131, ale poziomy stężenia nie przekraczają kilku mikrobekereli na metr sześcienny, a także są bliskie granicy detekcji instrumentów pomiarowych, jak wyjaśnił instytut Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire.


Obecność tych elementów nie przedstawia więc żadnego ryzyka dla zdrowia populacji francuskiej, jak podkreśliła agencja Agence France Presse. Podczas gdy obecność jodu 131 w powietrzu jest jak najbardziej niezwyczajna, to jednakże instytut IRSN wyjaśnia, że element ten musi pochodzić z odpadów radioaktywnych anormalnych do atmosfery.

Jod ten z całą pewnością pochodzi z innego kraju. Jednakże, źródło i data pozostaje jeszcze nieznana. Jedna rzecz jest jeszcze pewna: zjawisko to nie ma nic wspólnego z wypadkiem w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii.

Jod 131 ma bardzo krótką długość życia, a jego radioaktywność ma się zmniejszać o połowę w ciągu ośmiu dni.

Na swojej stronie, instytut Institut de radioprotection et de sûreté nucléaire wyjaśnia, iż prowadzi aktualnie obliczenia wsteczne, mające wykryć trajektorię lotu jodu 131 wraz z masami powietrza, co pomoże wykryć jego pochodzenie.

Komentarze do: Ślady elementów radioaktywnych wykryte w powietrzu nad Francją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz