Szukaj

Atak serca i hałas

Podziel się
Komentarze0

Im ruch koło domu jest głośniejszy, tym większe jest ryzyko zawału serca, wykazują duńskie badania. Naukowcy obserwowali ponad 50.000 osób w ciągu 10 lat i stwierdzili, że na każde dodatkowe 10 decybeli ulicznego hałasu, ryzyko zawału serca wzrasta o 12 procent. Uważamy, że hałas uliczny w nocy jest szczególnie niebezpieczny, gdyż zaburza sen, powiedziała kierujący badaniami Mette Sorenson z Duńskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem.Ale zawsze, gdy jesteś narażony na działanie wysokiego poziomu hałasu, wzrasta stężenie hormonów stresu w organizmie, co może wyjaśniać zwiększone ryzyko zawału serca, powiedziała Sorenson.

Sorenson i jej koledzy odkryli, że zależność ataków serca od ruchu drogowego utrzymuje się nawet po uwzględnieniu podwyższonych poziomów zanieczyszczenia powietrza w pobliżu dróg. Oszacowali, że 4 procent wszystkich ataków serca w Danii jest związanych z hałasem drogowym.

Sorenson zaproponowała wykorzystanie do spania pomieszczenia z niską ekspozycją na hałas drogowy lub wykonanie izolacji wyciszającej własnego domu albo położenie na autostradach niskoszumowego asfaltu.

Realnym niebezpieczeństwem jest to, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z hałasu, którego doświadczają, zauważyła Sorenson.

Możesz obudzić się myśląc, że miałeś spokojną noc, ale kiedy spojrzymy na to krytycznie, widzimy, że twoje etapy snu zostały zakłócone, powiedziała.


Naukowcy zapytali uczestników gdzie mieszkają i czy kiedykolwiek mieli atak serca, a także o dietę i aktywność fizyczną. Adresy uczestników zostały wykorzystane do oceny hałasu, jakiego doświadczali.
 
Badacze wzięli również pod uwagę inne czynniki mogące mieć wpływ na ryzyko zawału serca, w tym płeć, palenie tytoniu, spożycie owoców i warzyw oraz wagę ciała.

Hałas nie jest powszechnie uznawany za zagrożenie dla zdrowia, powiedziała Sally Lusk z Uniwersytetu Michigan, dodając, że Europejczycy są ogólnie bardziej zaniepokojeni poziomem hałasu niż mieszkańcy USA.

Badania Lusk wykazały, że ekspozycja na wysoki poziom hałasu podnosi ciśnienie krwi; powiedziała ona, że wyniki badania nie zdziwiły jej.

Prawie każdy słucha czegoś, co jest głośniejsze niż powinno być, stwierdziła.

Hałas jest wyższy w miastach, ale Sorenson podkreśliła, że jest możliwe prowadzenie życia bardzo wyciszonego w mieście, a głośnego na terenach wiejskich, a zwłaszcza w pobliżu autostrady.

Choć związek między hałasem i ryzykiem zawału serca wykazano wcześniej, nowe badanie jest jednym z pierwszych, które wykazuje przyrostową korelację między wzrostem hałasu i ryzyka zawału serca.

Wcześniejsze badania sugerowały, że ryzyko to zwiększa się przy hałasie powyżej 60 decybeli; omawiane badania wykazały, że ryzyko wzrasta pomiędzy 40 a 80 decybeli.

Hałas wielkości dziesięciu decybeli wystarczy, aby przerwać rozmowę, podczas gdy 85 decybeli jest minimalnym poziomem, przy którym wymagana jest ochrona słuchu w miejscu pracy, podkreśliła Lusk.

Komentarze do: Atak serca i hałas

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz