Szukaj

Ryzyko ataku serca podwyższone dwie godziny po wybuchu złości

Podziel się
Komentarze0

Atak złości często poprzedza atak serca i nierzadko bywa jego przyczyną. Amerykańscy naukowcy zbadali niebezpieczny okres dwóch godzin po wybuchu złości, podczas którego istnieje zwiększone ryzyko dostania ataku serca. Podkreślają jednak, że przeprowadzone badania nie są jeszcze pełne, by jednoznacznie określić, czy istnieje związek między zawałem serca a złością.

Stres przyczyną ataku serca?

Osoby, u których już wcześniej występowały problemy z sercem, mogą być w kręgu największego ryzyka. W ciągu dwóch godzin po wybuchu złości ryzyko zawału serca zwiększa się pięciokrotnie, a ryzyko wylewu – trzykrotnie. Naukowcy twierdzą, że stały stres może także źle wpływać na nasze serce, gdyż podnosi ciśnienie krwi, a sposoby radzenia sobie z nim mogą doprowadzić do niezdrowych używek takich jak alkohol i papierosy.

Jak rozładować napięcie?

Badacze proponują, by starać się likwidować napięcie związane ze stresem lub rozładowywać poziom negatywnych emocji np. podczas zajęć jogi. Różne techniki relaksacji mogą pomóc nam przebrnąć przez trudne momenty bez niepotrzebnych wybuchów złości, które nierzadko mogą spowodować atak serca. Ponadto jednym z najbardziej zalecanych sposób radzenia sobie ze stresem jest aktywność fizyczna. Sport może okazać się pomocny w rozładowaniu napięcia i „wyluzowaniu” po ciężkim dniu.

Sposoby na przeciwdziałanie

Istnieje wiele sposób na zmniejszenie ryzyka zawału serca. Lekarze informują nas o nich prawie przy każdej wizycie. Wystarczy tylko jeść zdrowo i regularnie, starać się ćwiczyć kilka razy w tygodniu i dbać o odpowiednią wagę. Dodatkowo należy zrezygnować z trujących używek: rzucić palenie i nie nadużywać alkoholu, a także przyjmować wszystkie przepisywane leki i zawsze stosować się do zaleceń lekarza.

Opracowała: Monika Kachniarz

Komentarze do: Ryzyko ataku serca podwyższone dwie godziny po wybuchu złości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz