Szukaj

Republika Południowej Afryki: liczba zmasakrowanych nosorożców sięga krytycznych poziomów

Podziel się
Komentarze0

Organizacja obrony środowiska, WWF, oznajmiła, że masakra nosorożców w Republice Południowej Afryki osiągnęła nowy rekord. Od początku tego roku, znaleziono już 341 zamordowanych zwierząt przez kłusowników, przeciwko 333 na cały rok 2010.Sytuacja więc nie przestaje się pogarszać w Republice Południowej Afryki, jak podaje WWF. Kraj ten zresztą od wielu lat już walczy z kłusownictwem. Ale, mimo tych wysiłków, zwierzęta te są coraz bardziej zagrożone, a rządowi RPA nie udaje się opanować tego zjawiska.

Jak podaje światowy fundusz na rzecz natury (WWF), liczba nosorożców zabijanych przez kłusowników miała w ten sposób sięgnąć nowego rekordowego poziomu. Do początku roku 2011, 341 zwierząt zostało zabitych z zimną krwią. W porównaniu, w 2007 roku, Republika Południowej Afryki, która liczy jakieś 20 000 sztuk tych wielkich zwierząt, straciła ich jedynie trzynaście. „Postęp” więc jest naprawdę przerażający.

Jak wyjaśnić tę postępującą masakrę?

Chodzi tutaj o wątpliwy sukces rogów nosorożca w Azji, jak wyjaśniają eksperci z WWF. Rogi te bowiem są używane przede wszystkim w medycynie tradycyjnej, a zwłaszcza w Wietnamie, gdzie uważa się, iż mogą one uleczyć nawet raka. Ich cena może więc aktualnie sięgnąć nawet pół milona dolarów za sztukę, jak podajce CITES (Konwencja Waszyngtońska o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora).


Joseph Okori, koordynator afrykańskiego programu WWF na rzecz nosorożców, powiedział w komunikacie: aby ocalić te zwierzęta przed wyginięciem, organizacje przestępcze działające między Republiką Południowej Afryki a Wietnamem, powinny być wykryte i unieszkodliwione na dobre.

Wietnam powinien podążać za przykładem Republiki Południowej Afryki i zacząć odsyłać kłusowników, handlarzy, przemytników i sprzedawców do więzienia. W Republice Południowej Afryki władze zareagowały wysyłając jednostki wojskowe do walki z tą plagą, która zagraża bardzo szybkim wyginięciem dzikiego gatunku.

Ale kłusownicy, bardzo dobrze zorganizowani, używają helikopterów, noktowizorów, broni wielkokalibrowej, co sprawia, że walka z nimi jest bardzo ciężka.

Czasami, między strażnikami i kłusownikami dochodzi do prawdziwych, regularnych potyczek. Jak przypomina WWF, nosorożce jawajskie już zniknęły z Wietnamu, po tym jak znaleziono martwego ostatniego przedstawiciela tego gatunku w tym kraju. Jego róg był odcięty. Zwłoki naleziono w parku narodowym na południu kraju.

Komentarze do: Republika Południowej Afryki: liczba zmasakrowanych nosorożców sięga krytycznych poziomów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz