Szukaj

Recykling sprzed 13 tysięcy lat?

Podziel się
Komentarze0

Jak pokazują ostatnie badania archelogów, już 13.000 lat temu ludzie byli zdolni do recyklingu. Badaniami zajął się Universitat Rovira i Virgili oraz Catalan Institute of Human Paleoecology and Social Evolution (IPHES). Same badania zaś zostały przeprowadzone na podstawie znalezisk z Moli del Salt w Tarragona w Hiszpanii."W celu identyfikacji recyklingu, należy wyróżnić dwa etapy sekwencji manipulacji obiektem: zanim zostanie zmieniony i moment po zmianie. Te dwa momenty są przedziałami, w których element przeszedł kilka postaci. Jest to pierwszy raz, gdy wykonano badania tego typu,” powiedział Manuel Vaquero, naukowiec z Universitat Rovira i Virgili.

Czemu tak bardzo zaciekawił fakt, że ludzie używali jednego przedmiotu do wielu zadań? Ponieważ świadczy to o ich, jak na tamte czasy, wysokim poziomie rozwoju.

Jak się okazało, najczęściej „przerabianymi” narzędziami prehistorycznych ludzi były te potrzebne w „domu”.

Co ciekawe, rzeczy takie jak groty do strzał i inne narzędzia do polowania niemal nigdy nie były tworzone z używanych rzeczy. Choć może to brzmieć nieco jak z filmu „Rrrrr,” to okazuje się, że już nasi dalecy przodkowie cenili sobie „nieużywane” przedmioty.


Dla przykładu, narzędzia złożone z 2 elementów były przetwarzane o wiele częściej, mimo że były trudniejsze w budowie.

"To oznacza, że duża część narzędzi nie została stworzona od początku jako 2-częściowe narzędzie, albowiem najpierw powstało pierwsze, a drugie zostało dodane dopiero później, podczas recyklingu,” powiedział Vaquero.

Historia narzędzi i kolejność ich zmian, którym zostały poddane w czasie, są podstawą w zrozumieniu ich morfologii.

Badania te potwierdzają także, że ludzie w tamtych czasach nie musieli szukać odpowiednich przedmiotów na swoje narzędzia, bowiem mogli używać tego, co zostawili poprzedni osadnicy z danego miejsca lub po prostu tworzyć nowe z już stworzonych własnoręcznie.

Okazuje się dzięki temu, że ludzie byli mniej zależni od tego co mają wkoło, a więc mogli dawać sobie świetnie radę w przypadku, gdy okolica nie była zbyt urodzajna.

Ludzie to stworzenia, które jeszcze długo będą zadziwiać nas samych. Nadal do końca nie potrafimy zgłębić ludzkiego mózgu, a coraz to nowsze odkrycia utwierdzają nas w przekonaniu, że żyliśmy dłużej i lepiej radziliśmy sobie w prehistorii, niż wydawało się to nam z początku.

Choć dopiero odkrywamy na nowo dawno zapomniane dni, to już teraz możemy powiedzieć, że z pewnego względu natura wybrała nas na jedne z najbardziej pomysłowych stworzeń na ziemi.

Komentarze do: Recykling sprzed 13 tysięcy lat?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz