Szukaj

Ratujmy pszczoły: 4 pestycyd zakazany!

Podziel się
Komentarze0

Unia Europejska do tej pory zdecydowała o zakazie stosowania trzech pestycydów, o których wiadomo, że są szkodliwe dla pszczół. Są to clothianidin, imidacloprid oraz thiamethoxam. Zakaz wszedł od 1 lipca tego roku i ma być utrzymany przez dwa lata.Tym razem parlamentarzyści europejscy głosowali także za zakazem stosowania fipronilu, czyli innego środka insektobójczego, również niebezpiecznego dla pracowitych owadów.

Fipronil jest sprzedawany przez firmę BASF, a jego nazwa handlowa to Regent.

We Francji był już zakazany – od 2005. Ale w całej Europie jeszcze pięć krajów zezwalało na stosowanie tego środka owadobójczego w ochronie upraw kukurydzy i słonecznika: Hiszpania, Węgry, Bułgaria, Słowacja i Republika Czeska.


Poza tym, kraje takie jak Belgia, Holandia i Rumunia, także stosowały Regent w ochronie niektórych upraw.

W maju tego roku, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) podkreślał w komunikacie, że środek insektobójczy fipronil stanowi poważne zagrożenie dla pszczół, kiedy jest używany w ochronie kukurydzy.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej – z wyjątkiem Hiszpanii i Rumunii, które głosowały przeciwko wprowadzeniu zakazu na fipronil – zdecydowały więc o zakazaniu stosowania tego środka w ochronie upraw kukurydzy i słonecznika.

Zakaz będzie obowiązywał – tak jak te dotyczące pozostałych 3 pestycydów – przez dwa lata, a wejdzie w życie z dniem 31 grudnia 2013.

Komentarze do: Ratujmy pszczoły: 4 pestycyd zakazany!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz