Szukaj

Ptaki tropikalne zagrożone ociepleniem klimatycznym

Podziel się
Komentarze0

Nowe ofiary ocieplenia klimatycznego: ptaki tropikalne. Jak pokazuje raport, który skompilował ponad 200 badań, setki gatunków ptaków tropikalnych mogą zniknąć do 2100 roku, jeżeli ta sytuacja się nie zmieni. Jak się bowiem okazuje, ptaki tropikalne są wyjątkowo wrażliwe na zmiany klimatyczne i ma to dotyczyć około 6 100 gatunków tych pięknych stworzeń.Pośród nich, od 100 do 2 500 gatunków może zniknąć bardzo szybko, w zależności od intensywności ocieplenia.

Raport został opublikowany w naukowym przeglądzie Biological Conservation.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz, który przewiduje wzrost temperatur o 3,5 stopni do 2100 roku, zakłada również zniknięcie od 600 do 900 gatunków ptaków, z których 89% żyje w strefach tropikalnych, jeżeli nie zrobimy nic, aby je przed tym uchronić.

Każdy dodatkowy stopień ocieplenia wiąże się ze zniknięciem od 100 do 500 kolejnych gatunków.

Zagrożenia związane z ociepleniem klimatycznym

Najbardziej zagrożone są te gatunki, które znajdujemy na wysokościach. Badania w rzeczywistości wykazały, że mają one tendencję do zakładania gniazd coraz wyżej i wyżej, aby stawić czoła wzrostowi temperatur i aby skierować się do zimniejszych stref.


Ale możliwości znalezienia miejsca dobrego do zagnieżdżenia nie są przecież nieograniczone, a ptaki żyjące już na dużych wysokościach znikną jako pierwsze, jeżeli sytuacja się zaostrzy.


Na Ziemi ma żyć jakieś 10 000 gatunków ptaków, jak oceniają naukowcy. A ponad połowa z tych gatunków to ptaki tropikalne. Jak podaje międzynarodowa unia na rzecz ochrony środowiska (UICN, International Union for Conservation of Nature), 12,5% z tych 10 000 gatunków jest zagrożone, i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o ptaki żyjące na wysokościach.

Chodzi o to, że ptaki, które nie tolerują za bardzo zmian temperatury, są również zagrożone, ponieważ nie potrafią się przystosować.

Autorzy raportu obawiają się, że wzrost temperatur narazi również ptaki na większą ilość czynników patogennych. Komary przenoszące malarię, na przykład, powiększą swoją strefę zasięgu i dotrą do wyżej położonych regionów. Ptaki z Hawajów, przede wszystkim, mogą paść tego ofiarą.

Brak wiadomości na temat ptaków tropikalnych

A w końcu, intensyfikacja wydarzeń klimatycznych, takich jak fale upałów, opady albo cyklony, o których mówi grupa GIEC, są również czynnikami, które osłabiają populacje ptaków.

Çağan Şekercioğlu, badacz na uniwersytecie amerykańskiom w Utah, a także pierwszy autor tego raportu, przyznaje jednakże, że wiele gatunków nie zostanie dotkniętych przez to zjawisko. Niektóre mogą nawet z tego skorzystać.

Ale jednak nie chodzi tutaj o większość, a wręcz przeciwnie. Co więcej, sytuacja niektórych ptaków jest całkowicie nieznana. Ważne jest więc, żeby jak najszybciej zapoznać się z biologią i ekologią tych zwierząt, aby określić, czy są one zagrożone. A jeżeli tak jest, to wdrożyć odpowiednie programy ochronne.

Komentarze do: Ptaki tropikalne zagrożone ociepleniem klimatycznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz