Szukaj

Pozostałości po tsunami w Japonii przybędą do Kanady w 2014 roku

Podziel się
Komentarze0

Aż do 20 milionów ton śmieci, które są rezultatem gigantycznego tsunami w marcu tego roku w Japonii, dotrze do wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, już w 2014 roku, jak oceniają badacze z Uniwersytetu Hawaii.Pewien rosyjski statek zlokalizował już śmieci – i to nie byle jakie, ponieważ są to lodówki, telewizory i inne urządzenia gospodarstwa domowego – w regionie Oceanu Spokojnego, gdzie zespół międzynarodowego centrum badawczego (International Pacific Research Center) Uniwersytetu Hawaii przewidywał, że się znajdą.

Można więc powiedzieć, że po Pacyfiku pływa góra złomu. Jednym z dowodów na to, że jak najbardziej chodzi o produkty pochodzące z Japonii, jest łódź rybacka, która została zidentyfikowana jako pochodząca z prefektury Fukushima, czyli z regionu w Japonii, gdzie jest słynna już elektrownia, która została najbardziej dotknięta przez tsunami z 11 marca 2011 roku.


Naukowiec Jan Hafner wyjaśnia tak w Associated Press: szczątki te mogą dotrzeć do wybrzeży na Hawajach już na początku 2013 roku, a następnie podążą swoją drogą w kiersunku zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej.

Badacze oceniają, że śmieci te rozciągają się na powierzchni około 3 200 kilometrów długości oraz 1 600 kilometrów szerokości, między Japonią a atolem Midway. Jednakże, nie wiemy dokładnie, ile śmieci ciągle się unosi na wodzie, a ile już zatonęło.

Komentarze do: Pozostałości po tsunami w Japonii przybędą do Kanady w 2014 roku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz