Szukaj

Powietrze w samochodach bardziej zanieczyszczone, niż nam się wydaje

Podziel się
Komentarze0

Francuskie badanie, zrealizowane przez laboratorium higieny Ville de Paris i opublikowane w ubiegłym tygodniu, alarmuje, iż wnętrza samochodów są bardziej zanieczyszczone niż wnętrza domów, ze względu na koncentrujące się w tych pierwszych substancje chemiczne i wilgoć.Naukowcy przeanalizowali powietrze z setki samochodów. Pozwoliło to zidentyfikować liczne substancje chemiczne w pokryciach wnętrz aut.

Poza benzenem, zidentyfikowano drobne cząstki i tlenek azotu oraz lotne związki organiczne, czyli drażniące substancje, znajdujące się na przykład w lakierach.

Laboratorium wyszczególnia jeszcze nadmierne poziomy formaldehydu, który może podrażniać oczy i drogi oddechowe.


Dr Fabien Squinazi, biolog i były dyrektor laboratorium Ville de Paris, mówi: - Słynny zapach nowego samochodu to właśnie lotne związki organiczne.

Rozwiązanie? Dobra wentylacja. Regularne otwieranie okien oraz odkurzanie, tak jak to robimy w domu, aby uniknąć kumulacji zanieczyszczeń.

Inne badanie, przeprowadzone kilka miesięcy temu w USA, skupiło się na toksyczności 11 związków stwierdzonych we wnętrzach 204 samochodów.

Wynik? Obecność takich produktów chemicznych jak chlor, brom i rtęć, w dodatku na poziomach, które znacząco przekraczają poziomy w domach, biurach i innych wnętrzach.

Niestety, wiąże się z tym ryzyko astmy, alergii oraz chorób sercowo-naczyniowych, dotyczące  populacji najbardziej wrażliwych, takich jak osoby starsze albo chore.

Komentarze do: Powietrze w samochodach bardziej zanieczyszczone, niż nam się wydaje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz