Szukaj

Philips stworzył system oświetleniowy z bakterii bioluminescencyjnych

Podziel się
Komentarze0

W ramach projektu „Microbial Home”, holenderska firma Philips rozwinęła koncept oświetlenia nowej generacji, działającego dzięki ... bakteriom bioluminescencyjnym. Wydaje się więc, że holenderskiej firmie leżą na sercu problemy środowiska, które generalnie dotyczą całej planety.Nowy projekt, któremu oddaje się Philips, został nazwany Microbial Home i prezentuje typ mieszkania, wewnątrz którego konsumpcja energii została pomyślana zupełnie inaczej. Wewnątrz tego domu przyszłości, lampy będą zapewniać oświetlenie nie przy pomocy elektryczności albo energii słonecznej, ale przy pomocy bakterii bioluminescencyjnych.

Ta biologiczna lampa, o bardzo nowoczesnym wyglądzie, składa się z różnych komórek nadmuchanego szkła, w którym umieszczono mikroorganizmy produkujące zielone światło fluoroscencyjne. Każdy przedział jest związany z bazą rezerwuarową lampy poprzez cienkie krzemowe rurki przewodzące metan.

Gaz ten, niezbędny dla rozwoju bakterii, jest odzyskiwany na poziomie kompostu powstałego z domowych odpadów. W ten sposób, kiedy odpowiednie składniki odżywcze są dostarczane bakteriom, można przypuszczać, że będą one trwały w nieskończoność w takim stanie.


Pomysł służący uwrażliwieniu


Jeśli światło wyprodukowane w ten sposób nie jest dość silne, żeby mogło zastąpić całkowicie konwencjonalne oświetlenie, to jednakże Philips spodziewa się przede wszystkim, że nowy koncept będzie w stanie uwrażliwić ludzi na ilość marnotrawionej energii na łonie każdego gospodarstwa domowego.

Jak podkreśla dyrektor generalny tego projektu, Clive van Heerden, pomysłodawcy powinni jak najszybciej zrozumieć tę palącą sytuację i przełożyć potrzeby ludzkości na nowe rozwiązania. Żarówki ekoenergetyczne nie zaprowadzą nas daleko.

Trzeba, według Philipsa, całkowicie przemyśleć na nowo sposób, w jaki nasze mieszkania konsumują energię i sposób, w jaki społeczności mogą dzielić się ze sobą źródłami energii. Firma Philips aktualnie uważa, że jej projekt biologicznej lampy ma przed sobą piękną przyszłość. Będzie można ją zastosować przede wszystkim w taśmach ostrzegających na chodnikach, schodach, w kinach, w teatrach albo lokalach nocnych, albo jeszcze do oznaczeń dróg widocznych nocą.

Komentarze do: Philips stworzył system oświetleniowy z bakterii bioluminescencyjnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz