Szukaj

Partnerzy osób po ataku serca narażeni na depresję

Podziel się
Komentarze0

W European Heart Journal ukazały się właśnie wyniki badań stwierdzające, że partnerzy osób, które przeszły niespodziewany atak serca, czyli ostry zawał mięśnia sercowego (ang. AMI), cierpią na podwyższone ryzyko popadnięcia w depresję, nerwicę i popełnienia samobójstwa.Po raz pierwszy zbadano jakie skutki ma nagła śmierć partnera z powodu ataku serca na jego współmałżonka.

Otrzymane dane porównano z danymi osób, których partnerzy umarli z innych powodów. Okazało się, że w pierwszej grupie mężczyźni są bardziej podatni na depresję niż kobiety.

Naukowcy porównali dane 16 506 małżonków osób, które zmarły na zawał w latach 1997 – 2008 z 49 518 przypadkami małżonków, których partnerzy umarli z innych powodów, niezwiązanych z AMI.

Przeanalizowali też dane 44 566 partnerów pacjentów, którzy przeżyli atak serca i 131 563 małżonków pacjentów, którzy przeżyli inne śmiertelne choroby, niezwiązane z AMI.

Badacze sprawdzili na jakim poziomie plasowało się spożycie antydepresantów i leków na niepokój, przed i po fatalnym zdarzeniu. Zmierzyli też ilość samobójstw i wizyt u lekarza z powodu depresji.


Wśród partnerów, których małżonkowie umarli na zawał, ponad trzykrotnie więcej -  po wydarzeniu - zażywało antydepresanty niż przed nim. Podobnie rzecz się miała z lekami na niepokój – ponad 50 raz więcej wzrosło ich spożycie.

Partnerzy, których małżonkowie przeżyli zawał, mieli o 17% wyższe spożycie antydepresantów po ataku, podczas kiedy w grupie partnerów pacjentów z innymi chorobami ilość zażywanych leków przed i po fatalnym zdarzeniu nie wzrosła.

Naukowcy tłumaczą, że to zjawisko jest spowodowane nagłym i nieoczekiwanym charakterem AMI. Małżonkowie chorych nie mają czasu, żeby przygotować się psychicznie. W przypadku nowotworu czy wielu innych chorób oswajamy się z myślą o śmierci ukochanego przez wiele miesięcy, czasem lat.

Wyniki badań mogą mieć ogromny wpływ na życie osób, których partner przeżył lub zmarł na atak serca.

Co roku siedem milionów osób ma zawał, co miesiąc 16% z nich umiera z tego powodu. Co znaczy, że aż 46 000 ich partnerów narażonych jest na depresję. 1 400 współmałżonków prawdopodobnie odbierze sobie życie.

Obecnie nie ma programów, mających na celu obserwowanie partnerów pacjentów po zawale i ich profilaktykę antydepresyjną. Naukowcy mają jednak nadzieję, że dzięki ich badaniom służba zdrowia wprowadzi je w życie.red. Aleksandra Lasota-Barańska

Komentarze do: Partnerzy osób po ataku serca narażeni na depresję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz