Szukaj

Parkinson: problemy z chodzeniem wkrótce będą leczone?

Podziel się
Komentarze0

Dwa zespoły, Inserm oraz CNRS, właśnie określiły nowy cel terapeutyczny w kłopotach  z chodzeniem, które pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona. Według otrzymanych rezultatów, źródłem tych problemów byłaby degeneracja neuronów cholinergicznych.Symptomy przewodnie dla choroby Parkinsona są spowodowane śmiercią neuronów używających dopaminy jako przekaźnika chemicznego, wyjaśniają autorzy badań. Te symptomy znikają generalnie, dzięki leczeniu opartemu na dopaminie. W postaciach zaawansowanych choroby jednakże, może się pokazać odporność na tego typu leczenie. A w tych przypadkach częstość problemów z chodzeniem wzrasta.

Zespoły badawcze z Inserm oraz z CNRS w ten sposób odkryły, że jądro tegmentalis pedunculopontinus – struktura mózgowa, która zawiera głównie neurony cholienergiczne – jest zamieszane w kontrolę chodzenia. Badając ludzi zdrowych, naukowcy wykazali, że to jądro aktywuje się podczas marszu.


Zaobserwowali także, że fakt sprowokowania eksperymentalnej lezji neuronów cholienergicznych wywołuje problemy z chodzeniem.

Rezultaty są bardzo obiecujące. Otwierają nowe ścieżki badań w celu rozwinięcia różnych nowych strategii terapeutycznych, podkreślają autorzy.

Na przykład, u pacjentów cierpiących na zaawansowane stadium choroby, możemy sobie wyobrazić stymulację neuronów cholienergicznych, w celu polepszenia w sposób skuteczny ich problemów z równowagą.

Komentarze do: Parkinson: problemy z chodzeniem wkrótce będą leczone?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz