Szukaj

Odcinanie płetwy rekina na pełnym morzu wkrótce zakazane w Europie?

Podziel się
Komentarze0

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie zakazu stosowania przerażającej praktyki, która polega na odcinaniu płetw rekina na pokładzie statków rybackich, a następnie wyrzucanie do morza jeszcze żyjącego, zmasakrowanego zwierzęcia. Bestialstwo w ludzkiej postaci. Dzisiaj, trzydzieści gatunków rekinów jest zagrożonych wyginięciem na całym świecie, przede wszystkim z powodu wielkiego zapotrzebowania na płetwy.


Pyszna zupa z płetwy rekina...

Ta część ciała rekina, ugotowana w zupie, jest w rzeczywistości bardzo popularnym daniem w Chinach oraz w innych krajach azjatyckich. Ale, żeby zdobyć ten wyrafinowany składnik, rybacy czasami nie mają żadnych skrupułów. Zamiast złowić po prostu całą rybę i wykorzystać całe jej ciało, niektórzy łowią rekiny jedynie po to, żeby odciąć im płetwy, a następnie wyrzucić umierającą rybę do morza.

Jest to bardzo okrutne postępowanie, ponieważ rekin będzie powoli umierał na dnie morza, jeśli nie zostanie zaatakowany przez inne zwierzęta. Aby więc chronić rekiny, Komisja Europejska chciałaby wzmocnić przepisy prawne zabraniające tej praktyki.

Zapełniając dziurę prawną w tej dziedzinie, chcielibyśmy weliminować całkowicie tę straszliwą praktykę odcinania rekinom płetw, a także zapewnić o wiele lepszą ochronę tym pięknym stworzeniom, mówi pani Maria Damanaki, komisarz ds. połowów na łonie Unii Europejskiej.

Dlatego też, nowe przepisy prawne przewidują obowiązkowe przybijanie do portów oraz rozładowywanie ciał rekinów wraz z nieodciętymi płetwami. Przepisy te mają obowiązywać statki rybackie łowiące w Unii Europejskiej oraz statki rybackie Unii Europejskiej łowiące na całym świecie.

Zobacz również:Jest to postęp znaczący, ponieważ aż do tej pory rybacy mieli możliwość rozładowywania szczątków oraz płetw w różnych portach, oddzielnie, a to sprawiało, że oszustwo bardzo łatwo można było popełnić. Kontrole od tej pory będą o wiele sprawniejsze, i łatwiej będzie można odkryć odcięcie płetwy, wyjaśnia pani Maria Damanaki.

Pierwszy krok w kierunku ochrony rekinów

Zakaz ten mierzy przede wszystkim w rybaków hiszpańskich i portugalskich, którzy łowią na wszystkich oceanach, jak podkreśliła Komisja Europejska. Ale rybacy francuscy, niemieccy oraz brytyjscy również zostaną objęci tym przepisem, podczas gdy wcześniej korzystali z przywilejów dotyczących połowów rekinów, pod warunkiem, że zachowają wszystko na pokładzie w celach transformacji. Jednakże, środki te nie zostaną zastosowane w przypadku tradycyjnego rybołówstwa.

Propozycja Komisji Europejskiej na pewno jest pozytywnym etapem dla ochrony rekinów, przede wszystkim w Oceanie Atlantyckim. Unia Europejska, zwłaszcza w Hiszpanii, jest jednym z głównych dostarczycieli płetw rekina do Azji, stwierdziła pozarządowa organizacja Shark Alliance.

Ochrona rekinów jest bardzo ważna

Każdego roku, nadmierne połowy rekinów są odpowiedzialne za zniknięcie niewyobrażalnych ilości rekinów, jak uważa stowarzyszenie ekologiczne Pew Environment Group (PEG). Jest to prawdziwa masakra, bardzo niszcząca, ponieważ w odróżnieniu od innych ryb, rekiny są osłabiane ze względu na ich cykl biologiczny.

Albowiem, chodzi o to, że rekiny osiągają dojrzałość seksualną po dziesięciu latach i mają bardzo niewiele młodych. Jednakże, w Azji, kampanie wdrażane przez organizacje pozarządowe, sprawiają, że tradycja trochę zaczyna ewoluować. Luksusowe hotele, na przykład, już oznajmiły, iż wycofują zupę z płetwy rekina ze swojego menu.

Komentarze do: Odcinanie płetwy rekina na pełnym morzu wkrótce zakazane w Europie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz