Szukaj

Ocieplenie klimatyczne: pasożyty kontratakują

Podziel się
Komentarze5

Ostatnie badanie brytyjskie, przedstawione w naukowym przeglądzie Global Change Biologie, pokazuje, że robaki pasożytnicze atakujące ryby, zakłócają reprodukcję tych ostatnich. A także, rozwijają się one cztery razy szybciej w ciepłych temperaturach.Jeżeli więc ocieplenie klimatyczne jest niekorzystne dla wielu gatunków, to jednakże nie dla wszystkich. Albowiem, ostatnie badanie brytyjskie pokazało, że te zmiany w skali całej planety mogą zakłócać równowagę między niektórymi pasożytami i ich gospodarzami.

A bardziej dokładnie: między robakami i rybami, które te robaki zamieszkują. Okazuje się, że cieplejsze temperatury znacząco intensyfikują działanie tych pasożytów: nie tylko pozwalając na drastyczne zwiększenie ich liczebności, ale również sprzyjając ich rozwojowi oraz infekowaniu ryb.

Udało nam się zaobserwować, że ryby skażone przez największe robaki wybierały raczej wody ciepłe, co pozwala zrozumieć, iż pasożyty manipulują zachowaniem swoich gospodarzy na swoją korzyść, aby zwiększyć swój poziom rozwoju, wyjaśnia doktor Barber z wydziału biologii uniwersytetu w Leicester.


Doktorantka na tym samym uniwersytecie, pani Macnab, ujawnia również, iż badania pokazują spektakularny efekt ciepłych temperatur środowiskowych na poziom wzrostu pasożytów u ryb-gospodarzy. Rozmiar tych pasożytów, jaki osiągają w gospodarzu, wpływa na reprodukcję ryb.

Nasze rezultaty pokazują, że pasożyty mają negatywny wpływ na reprodukcję ryb, jeżeli temperatury rosną, mówi pani Macnab. Jak wyjaśnia jeszcze badaczka, im wyższa jest temperatura, tym bardziej rosną pasożyty, a ich rozmiar ma wielkie znaczenie dla infekcji ryb.

Rozmiar, który pasożyty osiągają w swoich gospodarzach określa poziom infekcji ptaków żywiących się rybami, takich jak zimorodki i czaple, ale również liczbę złożonych przez nich jaj, wyjaśnia doktor Barber. Większe larwy pasożytów w rybach się rozwijają szybciej w dorosłego robaka w ptaku, produkując jeszcze więcej jaj.

Po ośmiu tygodniach badania, okazało się, że wszystkie robaki infekujące ryby w temperaturze 20 stopni Celsjusza były gotowe do zainfekowania ptaków rybożernych, podczas gdy żaden z pasożytów ryb utrzymywanych w niższej temperaturze nie osiągnął rozmiaru na tyle dużego, żeby mógł zostać przeniesiony na ptaka.

Co zrozumiałe, gospodarz rozwija się coraz słabiej, kiedy pasożyt rozwija się w jego organizmie z prędkością przez duże „P”, wyjaśnia jeszcze doktor Barber.

Komentarze do: Ocieplenie klimatyczne: pasożyty kontratakują (5)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 01-06-2018 10:37

Sprzedam lek przeciwpasożytniczy Prazykwantel tasiemce przywry

1

Mam do odstąpienia tabletki Prasit (prazykwantel 600mg) na pasożyty (przywry, tasiemce, motylice). Lek jest w oryginalnym opakowaniu, sprzedaję połowę czyli 50 tabletek, po odsypaniu reszty dla siebie. Termin ważności 0... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 01-06-2018 10:35

Stromectol Ivermektyna nuzence swierzb pasozyty

1

Stromectol Ivermektyna Iwermektyna Ivermectin pasozyty nuzen swierzb Odsprzedam 2 blistry po 6 tabletek po 6mg w oryginalnym opakowaniu kartonowym. Mogę otworzyć i wysłać w dowolnej ilości. Ważność 04.2019. L... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 20-04-2018 08:12

Sprzedam 4 leki na pasozyty tasiemce przywry motylice

1

Oferuję leki przeciwpasożytnicze na tasiemce, przywry, motylice, glisty. - Prazykwantel Praziquantel Zentozide Opticide Distoside Cesol Wormicide 600mg od 2.5 zł/tabletka, 04.2020 - Yomesan Niklozamid Niclosamide D... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze