Szukaj

Nowe fakty naukowe dotyczące reumatoidalnego zapalenia stawów

Podziel się
Komentarze5

Austriaccy naukowcy opublikowali ostatnio wyniki swoich badań, z których wynika, że osoby dotknięte reumatoidalnym zapaleniem stawów wymieniają ból stawów jako główną przyczynę postrzegania zmiany aktywności choroby, z którą się zmagają.



Reumatolodzy akcentują z kolei opuchliznę stawów, będącą według nich głównym determinantem w postrzeganiu zmian aktywności reumatoidalnego zapalenia stawów, które jest przewlekłą chorobą reumatyczną, powodującą ból, wrażliwość oraz obrzęki stawów.

Dolegliwość ogranicza ponadto fizyczną aktywność pacjentów oraz prowadzi do ich stałej niesprawności ruchowej.

Jest to tym poważniejszy problem, że na reumatoidalne zapalenie stawów cierpi około 1% światowej populacji, głównie kobiety pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.


Co zastanawiające, w samych Stanach Zjednoczonych, jak obliczono, liczba pacjentów dotkniętych tą chorobą przekroczyła już 1 milion osób.

Austriaccy naukowcy zwracają uwagę na występowanie rozbieżności pomiędzy postrzeganiem choroby przez pacjentów a ich lekarzy.

Najpoważniejszym czynnikiem ograniczającym sprawność ruchową, wskazanym przez dotkniętych reumatoidalnym zapaleniem stawów, był ból stawów, podczas gdy według lekarzy - jest to opuchlizna stawów, czyli ruchomych połączeń między poszczególnymi składnikami ludzkiego szkieletu.

Autorzy badań mają nadzieję na lepsze zrozumienie przyczyn rozbieżności pomiędzy postrzeganiem zupełnie innych powodów ograniczeń ruchowych pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów przez chorych i ich lekarzy, co pozwoli obu stronom usprawnić metody postępowania przy tej jakże poważnej w swoich skutkach chorobie reumatycznej.  

Komentarze do: Nowe fakty naukowe dotyczące reumatoidalnego zapalenia stawów (5)

pif-paf
pif-paf 31-03-2016 14:03

Co to znaczy sklerotyzacja stawów międzykręgowych

5

Chciałem zapytać czy ktoś może mi wytłumaczyć, tak na chłopski rozum, co to znaczy sklerotyzacja stawów międzykręgowych??? Lekarz coś mi tam mówił, ale nie do końca go zrozumiałem...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze