Szukaj

Niewydolność serca: sztuczne serce testowane na 4 pacjentach

Podziel się
Komentarze0

Francuskie władze właśnie udzieliły zezwolenia na przeprowadzenie testów nad przeszczepem sztucznego serca nowej generacji. Próby obejmą czterech pacjentów cierpiących na ciężką niewydolność serca. Zielone światło dała francuska agencja ANSM (Agence nationale de sécurité du médicament et des produits de santé).Próby przeprowadzą inżynierowie i lekarze z firmy Carmat.

Dla pacjentów z ciężką niewydolnością serca sztuczny organ to prawdziwa nadzieja na lepsze i dłuższe życie, gdyż ich dolegliwość sprawia, że prawdziwe serce jest niezdolne do wykonywania skurczów na tyle silnych, aby pompować ilości krwi niezbędne do odżywiania całego organizmu.

Jest to choroba nie tylko upośledzająca – chory ma stale zadyszkę, jest zmęczony i czasami potrzebuje hospitalizacji – ale też śmiertelna. Każdego roku we Francji ponad 32 000 osób umiera z jej powodu.


Zezwolenie na przeprowadzenie testów u czterech pacjentów to bardzo dobra nowina dla tych chorych, dla których przeszczep serca jest jedyną nadzieją na przeżycie.

Sztuczne serce było najpierw testowane w laboratorium przez wiele długich lat, następnie firma Carmat na warsztat wzięła krowy. Teraz, w ciągu kolejnych kilku miesięcy, serce zostanie po raz pierwszy przeszczepione ludziom.

Pacjenci przyjęci do testów musieli spełnić następujące kryteria:

- terminalna niewydolność serca;

- brak innych opcji terapeutycznych.

- poza tym proteza serca jest dość duża – waży 900 gramów – i na tę chwilę może być przeszczepiana jedynie mężczyznom o szerokiej klatce piersiowej.

Centra szpitalne, które uczestniczą w tej próbie, to: szpital Hôpital européen Georges-Pompidou w Paryżu, Centre chirurgical Marie-Lannelongue de Plessis-Robinson i szpital Laënnec-Nord du CHU w Nantes.

Komentarze do: Niewydolność serca: sztuczne serce testowane na 4 pacjentach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz