Szukaj

Morze Martwe może znów wyschnąć…

Podziel się
Komentarze0

Wraz z ociepleniem klimatycznym, Morze Martwe może definitywnie wyschnąć. Tak pokazują analizy głębokich osadów, zaprezentowane w czasie corocznego spotkania American Geophysical Union.Według ostatniej analizy osadów w Morzu Martwym, stwierdzono, że ten zbiornik słonej wody zniknął już co najmniej dwa razy w przeszłości, kiedy temperatury panujące na ziemi były zbyt wysokie. Eksperci uprzedzają, że te same przyczyny mogą spowodować te same skutki.

Przewidywania klimatyczne przewidują, że region Bliskiego Wschodu będze wyjątkowo dotknięty ociepleniem klimatycznym, wraz ze wszystkimi problemami z wodą, jakie za tym idą.

Rdzeniowanie dnia Morza Martwego zrealizowane w dwóch miejscach pod koniec 2010 roku, pozwoliło datować warstwy osadów nie tylko z roku na rok, ale również z pory roku na porę roku. Naukowcy mogą w ten sposób odtworzyć przeszłość klimatyczną strefy. Na podstawie tych osadów soli i gipsu, badacze mogą przełożyć to na skład wody, ocenić dominujące wiatry oraz średnie temperatury w danym okresie.


W czasie analiz, badacz wpadli dwukrotnie na na poziomy złożone z maleńkich kamyczków, podobnych do tych, które są odnajdywane na plażach. A to oznacza, że morze było całkowicie wyschnięte, jak precyzuje Science et Avenir.

Na tę chwilę, mimo że rdzeniowanie osadów nie zostało jeszcze datowane, uważa się, że te zjawiska mogą być zbieżne z ostatnim okresem zlodowacenia, jakieś 13 000 – 14 000 lat temu oraz poprzedzającym go okresem przedzlodowaceniowym, około 125 000 lat temu.

Utrata dwóch trzecich powierzchni morza


Ocieplenie klimatyczne może więc skutkować całkowitym zniknięciem Morza Martwego, tym bardziej że Jordan, główne źródło zasilające morze w słodką wodę, jest bardzo szeroko wykorzystywany w celach rolniczych. Sąsiadujące fabryki produkcji soli również są poważną przyczyną znikania wód.

Tak jak Morze Aralskie oraz jezioro Czad, Morze Martwe straciło, w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat, jedną trzecią swojej powierzechni. Jego wysychanie jest tak duże, iż szerokie pasmo spękanej ziemi już podzieliło morze na dwie oddzielne części.

Naukowcy zebrani na konferencji American Geophysical Union podsumowują, iż należy podjąć wszystkie niezbędne działania, aby utrzymać ten poziom wody.

Komentarze do: Morze Martwe może znów wyschnąć…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz