Szukaj

Morski park naturalny Glorieuses: nowy rezerwat w Oceanie Indyjskim

Podziel się
Komentarze0

Od kilku dni, powstanie naturalnego parku Glorieuses jest już rzeczywistością. Jego otwarcie ogłosił francuski minister ekologii. Tym samym, jest to drugi morski park naturalny w Oceanie Indyjskim, który został otwarty od momentu Grenelle de la Mer.Jest to również czwarty morski park francuski. Pięć innych powinno powstać do 2013 roku. Francuski minister ekologii i zrównoważonego rozwoju, ogłaszając otwarcie tego parku sprawił, że Francja została obdarzona drugą morską chronioną strefą (obok parku Mayotte). W sumie, Francja ma w tym momencie ponad 110 000 kilometrów kwadratowych chronionej powierzchni morskiej.

Park Glorieuses mieści się między Kanałem Mozambijskim, na północnym wschodzie od wyspy Madagaskar, i rozciąga się na powierzchni 43 000 kilometrów kwadratowych. Ta powierzchnia oznacza, że jest to największy park, jaki został do tej pory stworzony.

Daje on schronienie wielu gatunom morskim, również tym zagrożonym, takim jak żółwie, ssaki morskie (walenie, które będą się tutaj rozmnażać), rekinom oraz rybom pelagicznym (czyli takim, których tryb życia nie jest związany ze stałym podłożem), rajom i ssakom.


Ostatnie badania również stwierdziły obecność 150 gatunków parzydełkowców oraz 349 gatunków ryb rafowych.

Jedenaście parków morskich: taki jest cel

Ta nowa klasyfikacja pozwala lepiej chronić te naturalne rezerwy, ująć w ramy praktyki turystyczne, a także czuwać nad rozwojem ekoturystyki.

Aż do tej pory, strefa ta nie doświadczyła prawie żadnej presji ludzkiej. Trzeba było ją więc absolutnie zacząć chronić, zanim to się zmieni. Ciężko jest uwierzyć, że są jeszcze miejsca na tej Ziemi, gdzie jeszcze człowiek stopy nie postawił.

Otwarcie parku jest jednym z działań podjętych przez Grenelle de la Mer. Organizacja ta, której ostatnie obrady miały miejsce w lipcu 2009 roku, postawiła sobe za cel rozszerzyć swoją działalność.

Jedną z propozycji było więc ustanowienie siedmiu dodatkowych parków morskich. Morski park naturalny Glorieuse dołączył więc do parku utworzonego w pobliżu Zatoki Lwiej. Dwa inne parki powinny powstać jeszcze w tym roku.

Komentarze do: Morski park naturalny Glorieuses: nowy rezerwat w Oceanie Indyjskim

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz