Szukaj

Miniaturowy rozrusznik serca

Podziel się
Komentarze0

Francuscy badacze z Grenoble oraz naukowcy z włoskiej grupy Sorin (grupa specjalizująca się w technologiach sercowo-naczyniowych), pracują nad miniaturowym rozrusznikiem serca, który nie będzie posiadał baterii. Nowe urządzenie jest aktualnie w fazie projektowej.Jak zapowiadają naukowcy, rozrusznik ten ma mieć 1cm3, a więc ma być aż osiem razy mniejszy niż klasyczne urządzenia tego typu.

Co ważniejsze, aparat nazwany HBS (Heart Beat Scavenger), będzie całkowicie pozbawiony baterii!

Jak podkreślają jego twórcy, mały rozmiar pozwoli chirurgom na dyskretne instalowanie urządzenia w sercu pacjenta, w przeciwieństwie do aktualnych modeli, które umieszczone pod skórą wysyłają impulsy elektryczne do serca za pośrednictwem sond.

Poza tym, wszczepienie Heart Beat Scavenger ma być również łatwiejsze, ponieważ urządzenie to jest całkowicie pozbawione sond.

- Dzisiaj, najmniejszy na świecie stymulator serca mierzy 8 centymetrów sześciennych, a dwie trzecie jego objętości to bateria, którą trzeba regularnie ładować, co 6 – 10 lat - wyjaśnia Jean-Jacques Chaillot, badacz w centrum badawczym CEA-Leti w Grenoble, w komunikacie rozpowszechnionym przez Agence France Presse.


- Heart Beat Scavenger będzie zasilany energią mechaniczną, generowaną przez ruchy serca albo ruchy samego pacjenta - dodaje jeszcze naukowiec. - W ten sposób postaramy się uregulować problem baterii oraz znacząco zmniejszymy rozmiar urządzenia.

Prototyp ma być zaprezentowany we wrześniu 2013 roku.

Martin Deterre, inżynier z Sorin, dodaje jeszcze - Naszym celem jest skomercjalizowanie HBS w ciągu najbliższych 5 – 10 lat, co jest czasem niezbędnym do uzyskania autoryzacji.

Rozruszniki serca są wskazane w przypadku osób, których serce bije zbyt wolno, a więc nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb organizmu. Może to prowadzić nie tylko do zmęczenia, ale też do różnych dolegliwości, w tym także do niewydolności serca.

Jednakże, wszczepienie stymulatora wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, jak i zachowania ostrożności, jeżeli chodzi o interferencję elektromagnetyczną.

Poza tym, urządzenia te kosztują dość dużo. Naukowcy pracujący nad nowym modelem już teraz zapowiadają, że cena HBS powinna być bliska cenie aktualnych modeli, czyli w granicach kilkuset euro.

Komentarze do: Miniaturowy rozrusznik serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz