Szukaj

Metodą "małych kroków" wspieramy nasze serce

Podziel się
Komentarze0

Polacy uważają, że najwięcej lęku wśród pacjentów wywołują choroby układu krążenia. Według ekspertów obawy te wynikają z silnego przekonania społeczeństwa o tym, że schorzenia kardiologiczne bezpośrednio zagrażają życiu i mogą stanowić ograniczenie w pracy zawodowej.

Metodą &quotmałych kroków" wspieramy nasze serce
Tymczasem zmiana choćby nieprawidłowych nawyków, może pozytywnie wpłynąć na kondycję układu sercowo-naczyniowego.

Siedzący tryb życia, niezdrowe odżywianie i stres prowadzą do otyłości i zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy zawał serca. Pamiętajmy o tym, że rozpoznanie choroby układu sercowo-naczyniowego nie oznacza rezygnacji pacjenta z aktywnego życia społecznego i zawodowego. Problemy kardiologiczne pociągają jednak za sobą konieczność podjęcia odpowiednich działań związanych ze zmianą stylu życia na zdrowszy. I tu często pojawiają się obawy, czy choremu wystarczy wytrwałości, by przestrzegać wszystkich zaleceń, które zmniejszą ryzyko dalszych powikłań.

Podejmij wyzwanie!

Po zdiagnozowaniu choroby układu krążenia pacjent powinien poznać obecne u niego czynniki zwiększające ryzyko powikłań i dołożyć wszelkich starań, aby je wyeliminować lub zminimalizować ich wpływ na stan zdrowia. Zmianę stylu życia należy jednak wprowadzać stopniowo, doceniając nawet małe postępy. Co więc pacjent musi zmienić w swoim życiu, aby poprawić funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych?

Przestrzegamy zaleceń lekarskich

Jeśli lekarz zalecił systematyczne przyjmowanie leków, należy to robić. Ściśle przestrzegajmy wyznaczonych godzin ich przyjmowania. Pamiętajmy także o wykonaniu zleconych badań. Tu chodzi o nasze zdrowie. Jeśli wybieramy się
w podróż, warto mieć przy sobie kartkę z zapisanymi nazwami i dawkami przyjmowanych leków.

Rzucamy palenie tytoniu


Rezygnacja z nałogu palenia to zdecydowanie jedna z najważniejszych rzeczy, jaką powinniśmy zrobić, chcąc zachować zdrowie. Palenie bowiem jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nałogiem, warto udać się do specjalisty. Rzucenie palenia jest jednym z istotnych warunków wpływających na skuteczność leczenia chorób sercowo-naczyniowych!

Zmieniamy swoją dietę.

Zdrowe żywienie to takie, które dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zapewniających właściwą liczbę kalorii. Wprowadzając zmiany do swojego dotychczasowego żywienia, zwróćmy uwagę na to, aby ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa (do 3 razy w tygodniu), częściej wybierać chude mięso drobiowe zawierające mniej tłuszczu, wprowadzić do menu ryby morskie, codziennie jeść warzywa i owoce, ograniczyć spożycie cukru, słodyczy i alkoholu, a także zastępować sól kuchenną ziołami. Jeśli sami mamy problemy z ułożeniem jadłospisu, skonsultujmy się z dietetykiem.


Rozpoczynamy aktywność fizyczną

Umiarkowana aktywność fizyczna przynosi same korzyści. Dzięki niej możemy poprawić funkcjonowanie serca, płuc, mięśni i stawów, a nawet mózgu. Jeśli nie jesteśmy gotowi do tego, aby rozpocząć regularne ćwiczenia, możemy zacząć od spacerów. Z czasem warto jednak wprowadzić dodatkową aktywność fizyczną. Najbardziej polecane są: jazda na rowerze, umiarkowany jogging i pływanie. Pamiętajmy, aby zawsze rodzaj oraz intensywność wybranej przez nas aktywności skonsultować z lekarzem.

Znajdujemy czas na relaks i odpoczynek

Czasami wystarczą proste sposoby, aby pozbyć się napięcia i nagromadzonego w ciągu dnia stresu. Każdy z nas najlepiej wie, co go odpręża i relaksuje. Może to być np. ulubiona lektura, aromatyczna kąpiel, rozmowa
z przyjaciółmi lub po prostu krótka drzemka na regenerację sił. Znajdźmy nowe lub rozwińmy dotychczasowe pasje, nie zamykajmy się w czterech ścianach.

Opiekunie, Ty też możesz dać wsparcie!

W sytuacji, kiedy dla pacjenta najtrudniejsza staje się konieczność zmiany dotychczasowego trybu życia, niezwykle ważne jest wsparcie bliskich osób, które mogą motywować chorego poprzez: wprowadzenie zdrowego domowego menu, zachęcanie do wyjścia na spacer, wsparcie przy rzucaniu palenia, przypominanie o terminach badań i wizyt lekarskich, towarzyszenie choremu podczas wizyt kontrolnych.

Więcej informacji o tym, jak skutecznie wspierać chorego oraz jak pokonać lęk przed chorobą można znaleźć na stronie internetowej www.pozwolnawsparcie.pl Znajdują się tam także specjalnie opracowane poradniki dla pacjentów i opiekunów, które zawierają wskazówki ekspertów dotyczące motywacji do leczenia.


****
Ogólnopolska kampania edukacyjna dla pacjentów i opiekunów osób przewlekle chorych Pozwól na wsparcie to działania skierowane do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów z chorobami układu krążenia, metabolicznymi, onkologicznymi i psychicznymi oraz opiekunów osób przewlekle chorych. Jej celem jest udzielenie wsparcia pacjentom i ich opiekunom tak, aby mogli współpracować z lekarzami specjalistami w walce o życie i powrót do zdrowia swój lub swoich bliskich.

Komentarze do: Metodą "małych kroków" wspieramy nasze serce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz