Szukaj

Lodowce w Himalajach wcale aż tak się nie stopiły…

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone przez centrum glacjologii w Bristol, w Anglii, opublikowane kilka dni temu w przeglądzie naukowym Nature, pokazuje, że pokrycie lodem łańcuchów górskich w Himalajach wcale nie zostało aż tak strasznie zredukowane w ciągu ostatnich dziesięciu lat...W 2007 roku, czwarty raport GIEC wykazywał, że lodowce himalajskie topiły się znacznie szybciej niż inne na świecie. Raport ten oceniał, że lodowce te mogą zniknąć nawet do 2035 roku, a nawet wcześniej. Przepowiednia ta oczywiście obudziła bardzo żywe polemiki, ponieważ chodziło o pokrywę lodową, której zniknięcie naukowcy przewidywali wcześniej raczej na rok 2350.

W każdym razie, wiele badań z ostatnich lat podkreślało coraz większy zakres topnienia lodowców. Jest to zjawisko, któremu dziś naukowcy zaczynają zaprzeczać, a przynajmniej w przypadku lodowców himalajskich.

W rzeczywistości, zespół naukowców brytyjskich, którymi kierował profesor Jonathan Bamber, dytektor centrum glacjologii w Bristol, potwierdza teraz utratę objętości lodu na Grenlandii i na Antarktyce. Jednakże, zespół ten jednocześnie zaprzecza rzekomemu topnieniu lodowców w łańcuchach Himalajów w Tianshan, między Chinami i Kirgistanem.

Aby dotrzeć do takiej konkluzji, badacze oparli swoje obserwacje na danych pochodzących z programu satelitarnego GRACE, zapoczątkowanego w 2002 roku i finansowanego przez amerykańską agencję badań kosmicznych NASA. Satelity w tym projekcie zostały wystrzelone w przestrzeń kosmiczną w 2001 roku i orbitują razem wokół Ziemi, na blisko 500 kilometrach wysokości.


W ten sposób są one w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w masie oraz w przyciąganiu ziemskim. Maszyny te podążają jedna za drugą, w odległości około 200 kilometrów od siebie, ale dystans ten oczywiście zmniejsza się i zwiększa, a ich prędkość jest odpowiednio modyfikowana, w zależności od przyciągania ziemskiego w strefie, nad którą przelatują.

A w końcu, dane uzyskane w ten sposób pokazały, że łańcuchy himalajskie wcale nie straciły aż tyle lodu, co wcześniej sądzono. Utrata powierzchni pokrywy lodowej ma być ograniczona do 4 000 000 000 ton rocznie. Wydawać by się to mogło potężną liczbą, ale jeśli porównamy to z zakładaną wcześniej utratą 50 000 000 000 miliardów ton rocznie, wtedy zrozumiemy jak wielka jest to różnica.

Wzrost na poziomie oceanów o 12 milimetrów w ciągu 8 lat

Od stycznia 2003 roku do grudnia 2010 roku, każdego roku, od 443 do 629 000 000 000 ton wody miało uciec właśnie dzięki topnieniu lodowców, tak oceniają niektórzy naukowcy. I jest to woda, która miałaby uczestniczyć we wzroście poziomu oceanów o 1,5 milimetra na rok w tym samym okresie, czyli jakieś 12 milimetrów w ciągu ośmiu lat.

Niektórzy badacze oceniali nawet, że wzrost ten miał nawet wynosić 50 centymetrów, a nawet metr, ale aktualnie badanie pokazuje, że nie przekroczy on nawet pięciu centymetrów od dziś do 2100 roku, jeżeli topnienie lodowców w dalszym ciągu będzie wyglądać tak, jak teraz.

Dach Świata nie powinien więc zniknąć, a przynajmniej nie tak szybko, jak nas do tej pory straszono. Co jednakże nie zmienia faktu, że ocieplenie klimatyczne ma bardzo duży wpływ na środowisko.

Komentarze do: Lodowce w Himalajach wcale aż tak się nie stopiły…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz