Szukaj

Lodowce w Himalajach bardzo wyraźnie się cofają

Podziel się
Komentarze0

Wzrost temperatur, który częściowo zawdzięczamy ociepleniu klimatycznemu obserwowanemu na naszej planecie, prowokuje topnienie lodowców chińskich w łańcuchu górskim Himalajów. Jest to bardzo szkodliwe dla mieszkańców, dla turystyki i dla ekonomii, stwierdza badanie.Jakieś 77% z 111 stacji meteorologicznych zainstalowanych na południowym zachodzie Chin, stwierdziło znaczący wzrost temperatur między 1961 – 2008: to jeden z wniosków wypływających z badania chińskiego nad topnieniem lodowców w Himalajach.

Badanie to zostało opublikowane w brytyjskim przeglądzie naukowym Environmental Research Letters.

W czternastu stacjach obserwacyjnych, usytuowanych na ponad 4 000 metrach wysokości, wzrost temperatur wyniósł 1,73 stopnia Celsjusza, czyli około dwa razy więcej niż średni wzrost zarejestrowany w czasie ubiegłego wieku.

Badacze, którymi kierował Li Zhongxing, z Chińskiej Akademii Nauki, zidentyfikowali trzy modyfikacje w lodowcach, których przyczyną może być właśnie ocieplenie klimatyczne.


Wiele przestudiowanych lodowców wykazało oznaki „drastycznego cofania się”, tak samo jak i znaczącą redukcję masy, według badania.

Ekosystemy się zmienią

Prawie tysiąc lodowców z basenu rzeki Pengqu (a dokładnie, 999), straciło w sumie 131 kilometrów kwadratowych powierzchni w latach 1980 – 2001. Badanie wykazało również powiększającą się powierzchnię jezior lodowcowych, które są zasilane wodą pochodzącą z lodowców.

Środowisko się zmienia w ten sposób bardzo szybko i bardzo znacznie. Wpływ topnienia lodowców na ekosystemy już był wcześniej zidentyfikowany.

Lodowce są integralną częścią tysięcy ekosystemów i odgrywają kluczową rolę dla ludzkich populacji, podkreślają chińscy naukowcy.

Strefa południowo-zachodnia Chin liczy 23 488 lodowców, które pokrywają powierzchnię 29 523 kilometrów kwadratowych w łańcuch Himalajów, tak samo jak i gór Nyainqentanglha, Tanggula i Hengduan.

Trzecia modyfikacja to opady atmosferyczne, czyli deszcz i śnieg. Nawet jeśli są one mniej zaznaczone, to według badaczy są one zgodne z przewidywaniami wynikającymi z modelizacji zmian klimatycznych.

Komentarze do: Lodowce w Himalajach bardzo wyraźnie się cofają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz