Szukaj

Lekarstwo na płytki krwi okazuje się pomocne w leczeniu trudnych przypadków anemii aplastycznej

Podziel się
Komentarze0

Eltrombopag, lek zaprojektowany do stymulacji produkcji płytek krwi w szpiku kostnym, a tym samym zwiększający krzepliwość krwi, może też podnieść poziom krwinek u niektórych osób z ciężką niedokrwistością aplastyczną, gdy nie działają standardowe terapie.Około jedna trzecia przypadków anemii aplastycznej nie poddaje się leczeniu standardowemu za pomocą kombinacji leków immunologicznych. Chociaż przeszczep komórek macierzystych szpiku kostnego jest dobrą opcją dla niektórych pacjentów, to jednak bez odpowiedniego dawcy mają oni niewielkie możliwości leczenia.

Wyniki nowego badania klinicznego, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Badań Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) sugerują, że eltrombopag może się znaleźć na drugim miejscu w leczeniu takich przypadków.

Artykuł "Eltrombopag i Ulepszona Hematopoeza w Przypadkach Opornej Anemii Aplastycznej" został opublikowany w Internecie 5 lipca w serwisie New England Journal of Medicine.

Niedokrwistość aplastyczna jest rzadką chorobą krwi. Każdego roku odnotowuje się w Stanach Zjednoczonych około 600 nowych przypadków. Jest ona rezultatem niszczenia komórek macierzystych szpiku kostnego, które normalnie zamieniają się w wyniku dojrzewania w krwinki czerwone, przenoszące tlen, białe krwinki, które zwalczają infekcje lub płytki krwi, które zapobiegają wykrwawieniu się.


Objawy choroby obejmują zmęczenie, częste infekcje i krwawienia. W ciężkich przypadkach, opornych na leczenie, może to doprowadzić do śmierci.

11 z 25 osób włączonych do drugiej fazy badania wykazało zwiększoną produkcję przynajmniej jednego rodzaju komórek krwi (krwinek czerwonych, krwinek białych lub płytek krwi) po 12 tygodniach doustnego podawania eltrombopag.

Spośród siedmiu wolontariuszy, którzy kontynuowali branie pigułek w dłuższym okresie (8-32 miesięce), sześciu ostatecznie wykazało poprawę w produkcji wszystkich trzech typów komórek krwi i byli w stanie utrzymać bezpieczną morfologię krwi bez konieczności transfuzji krwinek czerwonych lub płytek krwi.

Lek był dobrze tolerowany, z kilkoma przypadkami skutków ubocznych.

Zespół badawczy w Oddziale Hematologii NHLBI przetestował eltrombopag w związku z wcześniejszym przekonaniem, że ten lek zwiększa poziom płytek krwi zarówno u osób zdrowych, jak i osób o zmniejszonej ilości płytek z powodu zapalenia wątroby typu C lub małopłytkowości immunologicznej, czyli chorób krwi, których rezultatem jest mała ilość płytek krwi i zwiększone ryzyko krwawienia, tak jak w anemii aplastycznej.

Obiecujące wyniki wspomnianych badań, czyli poprawa stanu krwinek czerwonych i białych krwinek u niektórych pacjentów z anemią aplastyczną sugerują, że lek może stymulować komórki macierzyste szpiku kostnego i może mieć szersze zastosowanie niż początkowo sądzono.

Komentarze do: Lekarstwo na płytki krwi okazuje się pomocne w leczeniu trudnych przypadków anemii aplastycznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz