Szukaj

Lasy borealne, przyczyna kwaśnych deszczów?

Podziel się
Komentarze0

Istnienie dużego źródła kwasu mrówkowego zostało odkryte przez badaczy nad lasami borealnymi i tropikalnymi. Kwas mrówkowy jest głównym odpowiedzialnym za kwaśne deszcze w tych zalesionych strefach naszej planety.Kwasy azotowy i siarkowy są głównymi odpowiedzialnymi za kwaśność deszczów. Kwas mrówkowy jest najprostszym z kwasów organicznych, ale bardzo silnie przyczynia się do kwaśności deszczów w zalesionych strefach, odległych od cywilizacji.

Jak podają badacze z laboratorium obserwacyjnego Laboratoire Atmosphère, Milieux, Observations spatiales, lasy mają produkować blisko 100 milinów ton kwasu mrówkowego rocznie w skali całego świata, czyli trzy razy więcej niż wszystkie źródła zidentyfikowane do tej pory.

Badając pierwszą globalną mapę kwasu mrówkowego uzyskaną dzięki pomiarom dokonanym w podczerwieni IASI statelity MetOp, badacze byli w stanie przeanalizować kwas mrówkowy.


A dzięki temu lepiej zrozumieli jego działanie. Symulacje cyfrowe zostały przeprowadzone na amosferycznym modelu chemicznym IMAGES, opracowanym przez badaczy belgijskich, co miało na celu obserwację kwasu mrówkowego oraz jego powstawanie.

Kwas mrówkowy jest emitowany do atmosfery poprzez działalność człowieka, przede wszystkim w momencie pożaru lasu. Ale może on również tworzyć się naturalnie w drodze degradacji fotochemicznej innych składników organicznych produkowanych przez rośliny.

I to właśnie nad tym pochylili się badacze, aby przeanalizować cykl atmosferyczny oraz naturalne tworzenie się kwasu mrówkowego. Ich zdaniem, kwas ten, obecny ponad lasami borealnymi, zawdzięcza w rzeczywistości swoje pochodzenie głównie oksydacji składników organicznych, emitowanych przez drzewa iglaste.

To dodatkiwe źródło tego składnika ma rosnąć również w czasie kwaśnych opadów. A bardziej konkretnie, według uzyskanych rezultatów, kwas mrówkowy ma przyczyniać do zakwaszania deszczów w 60% - 80% ponad tajgą oraz od 30% do 50% nad lasami w Stanach Zjednoczonych, w porze letniej.

Komentarze do: Lasy borealne, przyczyna kwaśnych deszczów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz