Szukaj

Las zamrożony od 300 000 000 lat pojawia się w Chinach

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy amerykańscy i chińscy odkryli las ukryty pod popiołami wulkanicznymi przez trzysta milionów lat. Jest to niezwykłe odkrycie dla całego świata naukowego, albowiem odnaleziony las może dostarczyć teraz bardzo istotnych informacji na temat roślinności i klimatu na początku Permu.


Niektóre drzewa, co najbardziej niesamowite, w dalszym ciągu mają swoje liście i szyszki. Chodzi tutaj, w pewnym sensie, o Pompeje świata roślinnego.

W dniu 25 sierpnia roku 79, erupcja Wezuwiusza pokryła miasta Pompeje i Herkulanum grubą warstwą popiołów, zamrażając je pod nimi na całe wieki. Odkrycia tych miast, odpowiednio w 1600 roku i w 1709 roku, pozwoliły lepiej zrozumieć kulturę z okresu rzymskiego, jednocześnie nie pozwalając odtworzyć jej ewolucji. Co nie zmienia faktu, że informacje zebrane w tych miastach są tymi z najbardziej cennych, jakie udało się zebrać archeologom.

A teraz, wydaje się, że historia się powtarza, mimo że to nie miasto rzymskie zostało odkryte, ale raczej las. Naukowcy, którymi kierował Jun Wang z chińskiej akademii nauki, właśnie opisują swoje odkrycie w przeglądzie naukowym PNAS.

Miejsce to znajduje się w pobliżu miasta Wuda. W następstwie prac górniczych, charakterystycznych dla tego regionu – poszukiwanie i wydobywanie węgla – przebadano trzy miejsca. W sumie, mają one razem 1 000 metrów kwadratowych powierzchni. Dane uzyskane w ten sposób wystarczają, aby scharakteryzować paeloekologię lokalną w tamtej epoce.


Rośliny znalezione również w Ameryce i w Europie

Wszystkie rośliny kopalne zostały odnotowane i opisane w tych trzech miejscach. Zaobserwowano w związku z tym sześć grup roślin drzewiastych. Paprocie pośród drzew stanowiły niską czaszę, podczas gdy Sigilliaria (widłaki) i Cordaites mogły osiągnąć wysokość do 30 metrów.

Kompletni przedstawiciele gatunków należący do grupy Noeggerathiales (paleobotany) również zostali odnalezieni. Przedstawiciele tego rzędu nawet dominują liczebnie w jednym z przebadanych miejsc.

Dodajmy jeszcze, że wszystkie te zaobserwowane tutaj gatunki roślinne nie istnieją już w naszych czasach. Te ekosystemy zostały zamrożone na początku Permu.

W tamtej epoce, płyty tektoniczne tworzył Pangeę, czyli tak zwany superkontynent. Europa oraz Ameryka Północna były ze sobą wtedy jeszcze połączone, tworząc w ten sposób potężny kawał terenu. Chiny z kolei były podzielone na dwa małe kontyntenty.

Wszystkie te regiony znajdowały się na poziomie równika, a więc miały klimat tropikalny, podobny do tego, który znamy dziś. A to wyjaśnia, przynajmniej częściowo, dlaczego rośliny odkryte w Chinach zostały odnalezione również w Ameryce Północnej i w Europie.

Zdaje się jednak, że jedynie w Azji grupa Noeggerathiales miała być dominująca. Dzięki temu odkryciu, badacze dysponują teraz obrazem ewolucji roślinności w Chinach na początku Permu. Rezultaty te mogą służyć jako odniesienie dla innych badań, a także dostarczać różnych informacji na temat klimatu w tamtej epoce.

Zdaniem autorów tego badania, chodzi tutaj o pierwszą rekonstrukcję kopalnego lasu azjatyckiego, w całej historii ziemi i nauki.

Komentarze do: Las zamrożony od 300 000 000 lat pojawia się w Chinach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz