Szukaj

Japonia: dwa reaktory mogą zacząć ponownie pracować już w kwietniu

Podziel się
Komentarze0

Jak podaje japoński dziennik Yomiuri, dwa raktory nuklearne w Ohi, na zachodzie Japonii, mogą ruszyć już od kwietnia. Ma tutaj chodzić o pierwsze reaktory, które zaczną na nowo działać od czasów katastrofy nuklearnej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi.Te dwa wyżej wymienione reaktory jądrowe mają zdolność 1 180 megawat, obydwa mają także już dwadzieścia lat. Powinny one podjąć ponownie swoje funkcje w kwietniu 2012 roku, wraz z trzema innymi reaktorami, które już działają, na 54 reaktory japońskie.

Jednakże, rząd japoński pozostaje ostrożny w stosunku do populacji oraz opinii międzynarodowej.  Jak podkreśla to dziennik Yomiuri, minister japoński handlu i przemysłu, Yukio Edano, wyjaśnia dziennikarzom, iż jeszcze nie określono definitywnie żadnej konkretnej daty wprowadzenia w ruch tych obydwu reaktorów.


Testy sejsmiczne wykonane w centrali nuklearnej w Ohi, w której są obydwa wspomniane reaktory, wykazały, że jest ona w stanie oprzeć się trzęsieniu ziemi o magnitudzie 9. Ale niektórzy badacze japońscy zarzucili agnecji bezpieczeństwa nuklearnego NISA, która przeprowadziła te testy, iż wydaje ona swoje opinie na korzyść przemysłu jądrowego.

Hiromitsu Ino, profesor na uniwersytecie w Tokio, a także Masahi Goto, były pomysłodawca elektrowni atomowych, oceniają z kolei, testy te mają niedociągnięcia i nie są wystarczające, żeby można je było uznać za rozstrzygające.

Według tych dwóch specjalistów japońskich, testy te mają symulować tylko jedną katastrofę za jednym razem i nie zastanawiają się nad kwestią możliwości zepsucia albo po prostu możliwości błędu popełnionego przez człowieka.

Komentarze do: Japonia: dwa reaktory mogą zacząć ponownie pracować już w kwietniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz