Szukaj

Jak odmłodzić stare serce?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy już wiedzą - posłużyli się do tego młodą krwią! Leczenie niczym z filmów o wampirach: dawki młodej krwi pozwoliły odwrócić zagrażające życiu twardnienie serca, do którego dochodzi wraz z wiekiem. Badanie ukazało się w Cell. Terapię zastosowano na myszach, ale naukowcy z Harvard Medical School mają nadzieję, iż doprowadzi to do opracowania skutecznego leczenia u starszych ludzi.Prof. Richard Lee mówi: - Zaczęliśmy od „zszycia razem” dwóch myszy w różnym wieku. Pozwoliliśmy, aby młoda krew przepływała przez stare ciało, i odwrotnie. W ciągu jednego miesiąca stan starego serca znacząco się poprawił, a narząd jakby odzyskał młodość.

Naukowcy przeprowadzili badania, próbując zidentyfikować odmładzający składnik w młodej krwi. Odkryli hormon zwany GDF-11. Poziom tej molekuły spada wraz z wiekiem.

Podobne doświadczenie, w którym połączono krwiobiegi dwóch gryzoni, sprawiło, że stary mózg zaczął zachowywać się jak młody. Wtedy naukowcy proponowali, aby zacząć regularnie podawać ludziom w średnim wieku zastrzyki z krwi dwudziestolatków. Badacze z Harvardu nie są na szczęście tak radykalni.


Mają jedynie nadzieję, że GDF-11 posłuży do opracowania nowego leku. Testy na ludziach planują przeprowadzić za około 4 lata. Dodają jeszcze, że GDF-11 pomógł odmłodzić także inne starzejące się części ciała.

Prof. Amy Wagers mówi: - Jeżeli niektóre choroby związane z wiekiem wynikają z braku tego hormonu, może okazać się, że przywrócenie tej molekuły na właściwym poziomie będzie korzystne. Mamy nadzieję, że któregoś dnia będziemy w ten sposób walczyć z niewydolnością serca związaną z wiekiem.

Dr Shannon Amoils z British Heart Foundation dodaje: - Pilnie potrzebujemy nowych terapii, ponieważ populacja ludzka się starzeje, a liczba ludzi żyjących z chorobą serca rośnie. Badanie Amerykanów pokazało, że hormon stwierdzany u młodych zwierząt zwalcza zmiany w komórkach starzejącego się mięśnia sercowego. To interesujące pole przyszłych badań.

Komentarze do: Jak odmłodzić stare serce?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz