Szukaj

Indukowane komórki macierzyste wkrótce testowane na człowieku

Podziel się
Komentarze0

Komisja etyczna jednego ze szpitalnych centrów japońskich dała pozwolenie na przeprowadzenie badań klinicznych w medycynie regeneracyjnej przy użyciu indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych. Chodzi tutaj o premierę w skali światowej. Badania kliniczne zostaną zrealizowane, pod warunkiem, że japońskie ministerstwo zdrowia zatwierdzi prośbę, którą sformułuje w najbliższym miesiącu fundacja Ibri (centrum szpitalne w Kobe, fundacja na rzecz badań biochemicznych i innowacji).Badania powinny zacząć się między kwietniem 2013 a marcem 2014, a ich celem będzie wyleczenie jednej z postaci choroby oczu, zwanej zwyrodnieniem plamki żółtej związanej z wiekiem.

Choroba ta jest wiodącą przyczyną ślepoty u ludzi powyżej 55 roku życia w krajach uprzemysłowionych. Aby jej przeciwdziałać, naukowcy przewidują stworzenie hodowli komórek siatkówki, które byłyby przeszczepiane chorym w razie potrzeby.

Indukowane dojrzałe komórki macierzyste, które sprowadzane są do stanu praktycznie embrionalnego, na nowo wyrażają 4 geny normalnie nieaktywne w komórkach dojrzałych. W ten sposób stają się one ponownie niedojrzałe i mogą różnicować się w dowolny typ komórek, w zależności od środowiska, w którym się znajdują.


W 2012, Shinya Yamanaka i John Gurdon wspólnie zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za metodę, która pozwala na przeprogramowanie komórek dojrzałych w komórki macierzyste, co stanowi kluczowy proces dla medycyny regeneracyjnej w przyszłości.

Posługiwanie się indukowanymi komórkami macierzystymi nie jest problemem etycznym, w porównaniu do komórek macierzystych pobieranych od embrionów ludzkich.

Prace nad tymi komórkami stały się priorytetem w Japonii, gdzie to państwo decyduje o przyznawaniu poważnego dofinansowania na badania. Chodzi też tutaj o dziedzinę, w której Japończycy pragną zdobyć prowadzenie.

Komentarze do: Indukowane komórki macierzyste wkrótce testowane na człowieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz