Szukaj

Himalaje: 1 300 000 000 ludzi zagrożonych topnieniem lodowców

Podziel się
Komentarze0

Globalny bilans na temat topnienia lodowców w Himalajach oraz konsekwencji takiego stanu rzeczy, został opublikowany w zeszłym tygodniu w ramach konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych, która aktualnie skończyła się w Durbanie, w Republice Południowej Afryki.Topnienie to jest oceaniane na 20% w ciągu trzydziestu ostatnich lat. Zjawisko to zagraża ponad miliardowi ludzi mieszkających w tym regionie świata.

Wiele badań przeprowadzonych przez centrum ICIMOD (Centre for Integrated Mountain Development), z bazą w Katmandu, zostało opublikowanych w ramach konferencji w Durbanie, której tematem była walka z ociepleniem klimatycznym.

Badania te potwierdzają niepokojące topnienie lodowców w Himalajach, po podejrzeniach, które w 2007 roku obudził błędny raport GIEC (Groupe intergouvernemental d'experts sur l'évolution du climat, międzyrządowa grupa ekspertów ds. ewolucji klimatu), który stwierdzał, że lodowce w Himalajach mogą zniknąć całkowicie już w 2035 roku, jeżeli nie wcześniej.


Trzy raporty zostały podane do wiadomości publicznej przez Centre for Integrated Mountain Development. Raporty te pokazują, że lodowce w Nepalu cofnęły się o 21% w przeciągu ostatnich trzydziestu lat, podczas gdy lodowce w Butanie straciły nawet 22% swojej powierzchni. To topnienie, spowodowane przez wzrost temperatur w regionie, stanowi bardzo poważne zagrożenie dla mieszkańców sąsiadujących krajów.

Badania przeprowadzone przez Centre for Integrated Mountain Development, trwające trzy lata i finansowane przez Szwecję, obserwowały systematycznie sześć lodowców. Wszystkie się topiły, z przyśpieszoną prędkością w latach 2002 – 2005.

Raporty te dostarczają nowy punkt porównania oraz nowe informacje na temat stref geograficznych, które pozwolą lepiej zrozumieć zmiany klimatyczne w jednym z najbardziej wrażliwych ekosystemów na świecie, jak podkreśla przewodniczący grupy Groupe intergouvernemental d'experts sur l'évolution du climat, Rajendra Pachauri.

Region, o którym mowa, zawiera jakieś 54 000 lodowców, czyli 30% lodowców całej planety. Zasilają one w wodę osiem największych rzek w Azji, w tym pięć (Indus, Ganges, Brahmaputra, Yangcy oraz Żółta Rzeka) może stracić swoje zasoby w ciągu najbliższych dziesięcioleci. W sumie, 1 300 000 ludzi może być dotkniętych wkrótce tymi zjawiskami, jak alarmują eksperci z grupy GIEC.

Komentarze do: Himalaje: 1 300 000 000 ludzi zagrożonych topnieniem lodowców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz