Szukaj

Grupa krwi może wpływać na ryzyko chorób serca

Podziel się
Komentarze0

U osób z grupą krwi A, B lub AB zachodzi większe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej w porównaniu do tych z grupą krwi O, wynika z najnowszych badań opublikowanych w Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology, w magazynie Amerykańskiego Towarzystwa Serca.W opisywanych doświadczeniach ludzie o najrzadszej grupie krwi – AB, stwierdzonej u około 7 procent populacji Stanów Zjednoczonych – wykazywali najwyższy, bo aż 23% wzrost ryzyka chorób serca.

Osoby z grupą B miały 11-procentowy wzrost ryzyka, a z grupą A - 5%. Około 43 procent Amerykanów posiada grupę krwi O.

Istnieją dowody sugerujące, że grupa krwi A wiąże się z wyższym poziomem lipoprotein niskiej gęstości - woskowata substancja, która może zatkać tętnice. Natomiast grupa AB wiąże się zapaleniem mogącym wpływać na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Ponadto, poziom substancji, która odgrywa pozytywną rolę w przepływie i krzepnięciu krwi, może być wyższy u osób z grupą krwi O.

Ponieważ ludzie nie mogą zmienić swojej grupy krwi, nasze odkrycia mogą pomóc lekarzom dokładniej dowiedzieć się, kto jest w grupie ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca, powiedział doktor Lu Qi, główny autor badań, adiunkt w Katedrze Żywienia w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda w Bostonie.


Znajomość swojej grupy krwi może być ważnym elementem zachowania zdrowia i unikania chorób serca, mówi Qi.

Dobrze jest znać swoją grupę krwi, tak samo, jak powinno znać się swój poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, stwierdził. Jeżeli wiesz, że jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, możesz zmniejszyć ryzyko poprzez przyjęcie zdrowszego stylu życia, uwzględniając odżywianie, ćwiczenia fizyczne i niepalenie.

Znajomość grupy krwi może także pomóc personelowi medycznemu w lepszym dostosowaniu leczenia, sugeruje dalej Qi. Na przykład, pacjent z grupą krwi A może najskuteczniej obniżać ryzyko wystąpienia chorób serca poprzez zmniejszenie spożycia cholesterolu.

W grupie badanych zdecydowanie dominowały osoby rasy białej i nie jest pewne, czy te wyniki przekładają się na przedstawicieli inne grup etnicznych.

Środowisko również wpływa na poziom ryzyka, twierdzi Qi.

Interesujące byłoby zbadanie, czy ludzie o różnych grupach krwi różnie reagują na zmianę stylu życia, na przykład diety, podsumowuje Qi podkreślając tym samym, że niezbędne są dalsze badania.

Komentarze do: Grupa krwi może wpływać na ryzyko chorób serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz