Szukaj

Francuskie sztuczne serce testowane za granicą

Podziel się
Komentarze0

Całkowicie sztuczne serce, opracowane przez Francuzów, za kilka miesięcy będzie testowane w Belgii, Polsce, Słowenii i Arabii Saudyjskiej. Firma Carmat, stojąca za tym wynalazkiem, pracowała nad nim przez 20 lat. Zespołem złożonym z lekarzy i inżynierów aeronautyki kierował prof. Carpentier. Urządzenie to, tak jak prawdziwe serce, posiada dwie komory, dwa przedsionki i mechanizm skurczu.Działa tak jak prawdziwe serce.

Dr Philippe Pouletty z Carmat mówi: - Jest to bardzo innowacyjne urządzenie, ponieważ naśladuje normalne serce. Przyśpiesza i zwalnia w zależności od potrzeb chorego.

Po przeszczepie, specjalny program pozwala na przystosowanie rytmu skurczów. Ale żeby biło, sztuczne serce potrzebuje elektryczności, dlatego w ciągu dnia jest zasilane przez baterie. W nocy chory może podłączyć się do „ładowarki” tak, jak podłącza telefon komórkowy.

Już od ponad 40 lat naukowcy pracują nad tym, aby zastąpić serce maszyną. W 1969, w USA w Teksasie przetestowano całkowicie sztuczne serce na mężczyźnie, które pozwoliło mu przetrwać 3 miesiące do przeszczepu.


W ciągu kolejnych lat udoskonalano mechaniczne serca, ale jeszcze nigdy nie udało się sprawić, żeby pacjent z całkowicie sztucznym sercem żył i funkcjonował normalnie.

Serce Carmat jest testowane w laboratorium od wielu lat. Badanie przeprowadzono także na krowie. Po raz pierwszy zostanie przetestowane na ludziach w czterech wspomnianych powyżej krajach.

We Francji, agencja ANSM jeszcze nie zatwierdziła tych prób. Brigitte Heuls z ANSM mówi: - Dokumentacja próby klinicznej Carmat trafiła do nas jakiś czas temu. Nie odrzuciliśmy jej, chcieliśmy, aby firma przeprowadziła dodatkowe badania. Ale Carmat wycofała dokumentację i kontynuowała swoje prace. Mamy nadzieję, że dojdzie do przeprowadzenia próby klinicznej we Francji, ponieważ jest to całkowicie innowacyjny projekt, bardzo interesujący.

Serce Carmat waży 900 gramów i jest przystosowane tylko do bardzo szerokich męskich klatek piersiowych. Carmat pracuje aktualnie nad mniejszym modelem.

Komentarze do: Francuskie sztuczne serce testowane za granicą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz