Szukaj

Francja: dwadzieścia pięć tysięcy ludzi przeciwko energii jądrowej bierze udział w manifestacji

Podziel się
Komentarze0

Według francuskiej sieci Sortir du Nucléaire, dwudziestu pięciu manifestanów maszerowało w sobotę, we Francji, w ramach narodowego dnia Nucléaire Stop.


Narodowy dzień przeciwko energii jądrowej

Nucléaire Stop to okazja do wielkiej, narodowej manifestacji. Według sieci Sortir du Nucléaire, tym razem, dzień ten zgromadził ponad 25 000 osób i miał miejsce w wielu miastach francuskich.

Jednym z najbardziej aktywnych miast bylo miasto Rennes, gdzie potężny tłum 15 000 osób (według organizatorów; ale służby miejskie mówią o 8 000), defilował w proteście przeciwko energii jądrowej.

Zbić kapitał polityczny

A pośród nich znalazła się również kandydatka do urzędu prezydenta, pani Corinne Lepage, oraz kandydat do tego samego urzędu, pan Philippe Poutou. Eva Joly, kandydatka z ramienia Europe-Ecologie-Les Verts (EELV) do prezydentury, która określa się jako „kandydatka do zakończenia z energią atomową”, była również obecna na manifestacjach.


Jak stwierdziła kandydatka, nie ma zwycięstwa lewicy bez ekologów i nie ma zwycięstwa ekologów bez socjalistów.

Manifestacje w całej Francji

Przed centralą atomowa w Bugey, w Ain, do czterech tysięcy ludzi manifestowało wznosząc wielce mówiące okrzyki, nawołujące do zamknięcia elektrowni, która jest jedną z najstarszych w Europie. W Tuluzie, tak samo jak i w Bordeaux i w Avignon, jak również w Strasburgu i w Dunkierce, także miały miejsce manifestacji.

W Tuluzie, symulowano zatrzymanie 58 reaktorów jądrowych.

Parasole i okulary przeciwko promieniowaniu

W Bordeaux, manifestujący ludzie krzyczeli, iż energia atomowa zabija przyszłość. Jak uważa Stephane Lhomme, przewodniczący stowarzyszenia Tchernoblaye, które walczy o zamknięcie elektrowni atomowej w Blayais, w Gironde, elektrownia ta powinna zostać zamknięta, zanim jeszcze dojdzie do drugiej Fukushimy we Francji.

W Strasburgu, manifestanci zarówno francuscy jak i niemieccy, zebrani na dziedzińcu katerdy, otworzyli 300 żółtych i czarnych parasoli, aby uformować gigantyczną radioaktywną kończynę. Tłum ten domagał się zamknięcia elektrowni w Fessenheim.

W Dunkierce, manifestanci maszerowali wyposażenie w okulary przeciwko promieniowaniu, z hasłem: zielona energia stwarza więcej miejsc pracy niż energia atomowa.

Komentarze do: Francja: dwadzieścia pięć tysięcy ludzi przeciwko energii jądrowej bierze udział w manifestacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz