Szukaj

ESC: 50% zgonów sercowo-naczyniowych w Europie można by uniknąć przy odpowiednich regulacjach

Podziel się
Komentarze0

Do 50% zgonów w Europie spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowymi można uniknąć wprowadzając zmiany, takie jak podatki czy regulacje prawne dotyczące reklam. Profilaktyka na poziomie populacji będzie miała większy wpływ na choroby układu krążenia (CVD) niż indywidualne metody – mówi European Association for Cardiovascular Prevention & Rehabilitation (EACPR).Choroby układu krążenia są ciągle główną przyczyną zgonów w Europie, co prowadzi do ponad 4,3 mln zgonów każdego roku i kosztuje co najmniej 190 mln Euro.

Można by zapobiec od 80% do 90% wszystkich przypadków CVD – zgodnie ze stanowiskiem European Societies Clinical Practice Guidelines.

Czynniki społeczne, takie jak reklamy żywności przetworzonej bogatej w sól i w tłuszcz, a także aktualna polityka rolna, wspierają niezdrowe produkty.

Do tej pory, w celu zapobiegania chorom układu krążenia skupiano się na jednostce, ale skutek tych działań jest minimalny. EACPR zaleca zmiany w prewencji CVD w kierunku podejścia całościowo do populacji.

Jak napisano w European Journal of Preventive Cardiology, EACPR zaleca interwencje na łonie populacji, prowadzoną przez lokalne i krajowe rządy, które miałyby na celu niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej, palenie i picie alkoholu.

Istnieje coraz więcej dowodów mówiących, że korzystniejsze są zmiany zachodzące w całej populacji. Śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych spadła gwałtownie w Czechach i Polsce po rozpadzie Związku Radzieckiego, gdy dotacje na niezdrowy tłuszcz zostały wycofane, a wprowadzono dotacje na reklamę warzyw.


Podobnie, zakaz palenia zmniejszył liczbę zawałów serca.

,,Jeżeli zapytamy niewielką grupę ludzi o złe nawyki i niezdrowy styl życia, to ich zmiana jest trudna, ponieważ otoczenie pcha ich w innym kierunku” – mówi profesor Torben Jørgensen z Danii, pierwszy autor publikacji i członek EACPR.

Zmiany strukturalne wpływają na całą populację i dlatego poziom zachorowań jest wyższy w grupach będących w niekorzystnej sytuacji.

Z drugiej strony, łatwiej zmienić zachowania ludzi zamożniejszych, którzy mają więcej czasu i pieniędzy na zdrowsze odżywianie się, a ich priorytetem jest własne zdrowie.

Autorzy twierdzą, że odpowiedzialność za zmiany strukturalne spoczywa na barkach polityków, władz administracyjnych i pracowników służby zdrowia na szczeblu międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Strategie obejmują podatki, subwencje, ustawowe regulacje. Domyślnie jest to opcja, która nie każe nic robić ludziom, ponieważ władze mają wpływać na konsumentów.

Profesor Capewell mówi: ,,Wiele państw opiekuńczych jest manipulowanych przez przemysł, co prowadzi do reklamowania bardzo tanich i szybkich fast-foodów i słodkich napojów.”

Podczas gdy władze sanitarne wydają 1 euro na politykę informacyjną dotyczącą zdrowia, przemysł wydaje dziesięć razy więcej na reklamy niezdrowych produktów. Rządy powinny wykorzystywać podatki ze sprzedaży tłuszczu i cukru na dotacje na warzywa i owoce. Wiele można zyskać podwyższając podatek od papierosów.

,,Dzieci są dobrym sposobem na wyjście z problemu, ponieważ państwo ma obowiązek sprawować opiekę nad dziećmi” – mówi prof. Capewell - ,,Władze lokalne mogą zabronić budowani fast-foodów przy szkołach i wprowadzić przepisy zakazujące sprzedawania w szkole niezdrowego jedzenia.”

Komentarze do: ESC: 50% zgonów sercowo-naczyniowych w Europie można by uniknąć przy odpowiednich regulacjach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz