Szukaj

Dzieci z młodzieńczym zapaleniem stawów są bardziej narażone na infekcję bakteryjną

Podziel się
Komentarze0

Dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów mają większe ryzyko załapania infekcji bakteryjnej niż dzieci bez niego - tego można dowiedzieć się z ostatnich badań, których wyniki pojawiły się w ostatnim numerze amerykańskiego magazynu "Artretyzm i reumatyzm". Wykazały one też, że ryzyko infekcji wśród pacjentów z zapaleniem znacznie wzrosło po użyciu glikokortykosteroidów.Artetyzm jest zapaleniem stawów, które powoduje ból, obrzęki, sztywność i może nawet w dalszym stopniu doprowadzić do inwalidztwa. Jest także odpowiedzialny za przewlekłe zapalenie stawów u niemal 300 tys. młodych pacjentów.

By porównać częstotliwość infekcji bakteryjnej wśród dzieci z zapaleniem i bez zapalenia, zespół naukowców prowadzony przez dr Timothy'ego Beukelmana z Uniwersytetu w Alabamie, wykorzystał archiwalne dane nt. tychże chorób z lat 2000 - 2005.

Zespół ten wykrył i zidentyfikował 8,479 pacjentów z zapaleniem, z 13,003 osobolat pod obserwacją oraz, dla porównania, grupę 360,489 dzieci z ADHD, a także porównał wpływ używania MTX, inhibitorów z THF oraz zażywania sterydów na nie.


Lekarze odkryli, że 42% pacjentów cierpiących na młodzieńcze zapalenie stawów używało MTX, a 17% używało inhibitorów z TNF, by zapobiec skutkom choroby. Pacjenci z artetyzmem, którzy nie zażyli MTX bądź inhibitorów THF, dwukrotnie częściej cierpieli na infekcję w porównaniu z pacjentami bez artetyzmu.

Odkrycie to sugeruje, że zapalne i autoimmunologiczne procesy mogą usposabiać dzieci do infekcji, niezależnie od terapii.

Wśród dzieci z zapaleniem stawów, średnia infekcji po użyciu MTX lub inhibitora TNF była podobna. Jednak gdy tym dzieciom dano podwójną dawkę sterydu, średnia infekcji skoczyła niemalże dwukrotnie w porównaniu z pacjenatmi nie zażywającymi sterydów.

Zdaniem dr Beukelmana unikanie leczenia sterydami może znacznie zredukować ryzyko infekcji wśród dzieci z artetyzmem.

Komentarze do: Dzieci z młodzieńczym zapaleniem stawów są bardziej narażone na infekcję bakteryjną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz