Szukaj

Dlaczego czerwone wino jest zdrowe?

Podziel się
Komentarze0

Niektórzy z nas wiedzą, że lampka czerwonego to świetny sposób na odstresowanie. Ale nie to jest najciekawsze. Albowiem, jeżeli masz nawyk picia czerwonego wina, możesz być pewien, że wpływa on korzystnie na twoje zdrowie.



Na przykład, ułatwia odchudzanie. Co więcej, wysokobłonnikowe winogrona z gatunku Tempranillo, używane do produkcji czerwonych win, takich jak Rioja, mogą znacząco wpływać na poziomy cholesterolu, o czym informuje ostatnie badanie hiszpańskich naukowców.

Badacze z Universidad Complutense w Madrycie zaprosili do swojego eksperymentu ochotników, którzy jedli taką ilość suplementów winogronowych, jaką możemy znaleźć w czerwonym winie. Okazało się, że poziom złego cholesterolu LDL spadł o 9% u zdrowych uczestników.


Ale to nie wszystko. Albowiem, u ochotników, którzy cierpieli z powodu wysokiego poziomu złego cholesterolu na początku projektu, stwierdzono jego spadek aż o... 12%.

Dlaczego jest to tak ważne? Dr Arthyr Agatson, profesor medycyny z University of Miami, tak wyjaśnia: zły cholesterol kończy jako złogi odkładające się w ścianach tętnic i tworzące płytki, które sprawiają, że arterie sztywnieją, a ciśnienie krwi rośnie. W ostatecznym rozrachunku, takie odkładanie LDL prowadzi do zwału serca.

Związkami, które redukują poziom LDL, są polifenole, czyli antyoksydanty znajdowane w czerwonym winie. Pozwalają one zachować elastyczne naczynia krwionośne oraz zredukować ryzyko powstawania zakrzepów, jak wyjaśnia dr John Folts, specjalista medycyny kardiowaskularnej z University of Wisconsin-Madison.

Komentarze do: Dlaczego czerwone wino jest zdrowe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz