Szukaj

Dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko śmierci po zawale serca

Podziel się
Komentarze0

Amerykańskie badania przeprowadzone wśród kobiet i mężczyzn, którzy przeszli zawał serca, wykazały, że zwiększenie ilości przyswajanego przez uczestników błonnika wyraźnie zmniejszyło u nich ryzyko zgonu.

Nawet przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu nie zmienia potwierdzonego wpływu błonnika, więc autorzy badań zalecają nie polegać wyłącznie na lekach, chcąc uniknąć przyszłych zagrożeń dla naszego życia.

Shanshan Li, współautorka badań i epidemiolog z Harvard School of Public Health w Bostonie, podkreśla to, jak wiele korzyści niesie ze sobą zdrowe odżywianie. Dieta odgrywa ważną rolę w rozwoju wszelkich chorób sercowo-naczyniowych. Jednak jeszcze niewiele wiadomo na temat tego, jakie jest działanie diety bogatej w błonnik po przebytym zawale serca.

Wspomniane już badania w Stanach Zjednoczonych polegały na przeanalizowaniu danych medycznych z dwóch, długoterminowych badań - Nurses’ Health Study i Health Professionals Follow‑up Study - które monitorowały zdrowie i czynniki ryzyka u kobiet i mężczyzn.

Do analizy wybrano 2258 kobiet i 1840 mężczyzn, którzy przeżyli pierwszy atak serca i nigdy nie przeszli udaru. Przed i po zawale serca, uczestnicy wypełnili kwestionariusz na temat tego, jak często w ciągu ostatniego roku spożywali podstawowe produkty żywnościowe - skala zaczynała się od "nigdy" i dochodziła do sześciu i więcej razy dziennie.

Informacje te były wykorzystane do oszacowania całkowitej ilości przyswajanego błonnika i jego pochodzenia - produkty zbożowe, warzywa, owoce.

Stan zdrowia uczestników był monitorowany przez średnio dziewięć lat. W tym czasie 336 kobiet i 451 mężczyzn zmarło wyniku powikłań sercowo-naczyniowych - drugi zawał serca, zatkane arterie (choroba wieńcowa), udar. Wzięto również pod uwagę inne czynniki, które mogły wpłynąć na stan zdrowia, takie jak waga ciała, aktywność fizyczna i leki obniżające poziom cholesterolu.

Odkryto, że zwiększenie spożycia błonnika o 10 gram obniża generalne ryzyko śmierci o 15%. Rekomendowana dzienna porcja błonnika wynosi 25 gram dla kobiet i 38 gram dla mężczyzn.

Autorzy podkreślają, że jedynie błonnik z produktów zbożowych, w tym płatków zbożowych, jest powiązany z obniżeniem ryzyka i wysokie spożycie tego typu błonnika skutkowało zmniejszeniem prawdopodobieństwa zgonu o 28%, w porównaniu z osobami, które przyjmowały najmniej błonnika.

Zauważono również, że ilość błonnika spożywana przez uczestników badania przed pierwszym zawałem serca nie miała wpływu na późniejsze przypadki śmiertelne. Jednak im bardziej uczestnik zwiększył przyjmowanie błonnika po pierwszym zawale, tym bardziej odsuwał od siebie groźbę śmierci.

Vivian Mo, kardiolog i dyrektor w Women's Cardiovascular Center na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles, potwierdza, że dieta bogata w błonnik zmniejsza poziom cholesterolu we krwi i tym samym obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Jednak nadal nie ma pewności, że błonnik sam w sobie wpływa na stopień ryzyka śmierci. Ludzie przyjmujący dużo błonnika zazwyczaj prowadzą również zdrowy tryb życia i ich codzienna dieta jest zdrowa całościowo. Jednak pozostaje to faktem, że osoby, które zmieniły swoją dietę po pierwszym ataku serca, wykazały niższe ryzyko zgonu i nigdy nie jest za późno, żeby zmienić swoje zwyczaje żywieniowe.

Komentarze do: Dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko śmierci po zawale serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz