Szukaj

Dawstwo krwi: homoseksualiści wkrótce będą mogli zostać krwiodawcami?

Podziel się
Komentarze0

W dniu 14 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Dawców Krwi. Z tej okazji, francuska Minister Zdrowia, Marisol Touraine ogłosiła, iż wkrótce również osoby homoseksualne będą mogły oddawać swoją krew. Do tej pory bowiem stosunki seksualne między mężczyznami oznaczały, że dawstwo krwi w przypadku gejów było całkowicie wykluczone.Światowy Dzień Krwiodawstwa został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 2004 roku. Miało to na celu promowanie i zachęcanie do oddawania krwi, która ciągle pozostaje niezastąpiona i niezbędna w wielu sytuacjach.

Francuskie stowarzyszenie EFS (Etablissement français du Sang) informuje na swojej stronie - Sytuacja we Francji jest niepokojąca. Każdego dnia, chorzy potrzebują co najmniej 10 000 porcji krwi. Każdego roku, ponad milion pacjentów jest leczonych przy pomocy oddanej krwi. W 2011 roku we Francji, ponad 1 725 000 osób oddało swoją krew i tak powinno być każdego roku, jeżeli chcemy odpowiedzieć na zapotrzebowanie wszystkich chorych.

- Ważne jest więc, aby z całego serca podziękować wszystkim tym, którzy oddają swoją krew dobrowolnie, honorowo, przez cały rok - stwierdza jeszcze stowarzyszenie Etablissement français du Sang. - Ale również, należy przekonać większą liczbę osób, aby przeszły do czynów i stały się regularnymi honorowymi krwiodawcami.


Takie są zresztą główne cele Światowego Dnia Dawców Krwi, który jest regularnie organizowany co roku przez 190 krajów na całym świecie.

Tego roku, poza oficjalnymi obchodami Światowego Dnia Krwiodawstwa, minister Marisol Touraine podała do wiadomości publicznej swoją bardzo ważną decyzję: homoseksualiści będą mogli wkrótce oddawać swoją krew.


Aktualnie, istnieje wiele przeciwwskazań do oddawania krwi. Należą do nich między innymi stosunki seksualne między mężczyznami. Jednakże, francuska Minister Zdrowia ocenia dziś, że kryteria w żaden sposób nie powinny odnosić się do relacji seksualnych czy też skłonności seksualnych.

- Jedyne kryterium, jakie możemy brać pod uwagę to ryzyko, a nie możemy powiedzieć, że relacje seksualne między mężczyznami są faktycznie czynnikiem ryzyka samym w sobie - wyjaśnia minister Marisol Touraine.

Zmiany w toku

Nie jest to pierwszy raz, kiedy wygłaszane sa tego typu pobożne życzenia. Aż do tej pory, rządy oraz epidemiolodzy opierali się na fakcie, że prewalencja wirusa HIV była większa na łonie społeczności homoseksualnej, a to oznaczało, że ryzyko przeniesienia infekcji było większe.

Jednakże, poprzedni ministrowie, Xavier Bertrand oraz Roselyn Bachelot, również obiecywali otworzyć przed homoseksualnymi osobami możliwość oddawania krwi. Co nie zmienia faktu, że obietnice te nigdy tak naprawdę się nie skonkretyzowały.

Marisol Touraine dodaje jeszcze - Najważniejsze jest, żeby w dalszym ciągu imperatywem było dla nas bezpieczeństwo. Nie możemy akceptować ryzyka. Ale nie możemy też powiedzieć, że jakakolwiek populacja stanowi większe zagrożenie niż inne populacje, z powodu swojej orientacji seksualnej.

Francuska minister dodała jeszcze, że sytuacja osób homoseksualnych pod tym względem powinna się zmienić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Komentarze do: Dawstwo krwi: homoseksualiści wkrótce będą mogli zostać krwiodawcami?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz