Szukaj

Czy bóle w stawach mogą naprawdę przepowiadać zmiany pogody?

Podziel się
Komentarze0

Zanim w ogóle rozlegną się grzmoty albo spadną pierwsze krople deszczu, niektórzy ludzie potrafią prawidłowo przewidzieć mżawkę, nie sugerując się przy tym prognozą pogody. Wiedzą, że będzie padać, ponieważ bolą ich stawy. Reumatolog dr William F. Harvey z Centrum Medycznego Tufts Medical Center w Bostonie, leczy wielu pacjentów cierpiących z powodu zapalenia stawów i prawie wszyscy z nich mówią o dodatkowym bólu, który pojawia się przy zmianach warunków atmosferycznych.Jest to tak powszechne, że wydaje się, iż każdy zna kogoś, kto przewiduje pogodę mówiąc, że bolą go stawy. Okazuje się, że bóle pogodowe naprawdę istnieją!

- Są to bardzo powszechne przekonania. I nie jestem pewien, czy pamiętam jakiegokolwiek pacjenta, który twierdził, że nie odczuwa żadnego bólu związanego z pogodą - mówi dr William F. Harvey.

Jak podaje fundacja - Arthritis Foundation, aż 27 000 000 Amerykanów cierpi z powodu osteoartrozy. Schorzenie to jest uważane za zapalenie stawów związane z wiekiem, mimo że istnieje około 100 różnych odmian tej dolegliwości. Jak się okazuje około 70 roku życia, większość ludzi cierpi z powodu tej choroby.

Doktor Greg Deirmengian, ortopeda w Rothman Institute na Jefferson University Hospital w Filadelfii, mówi - Powszechnie się akceptuje opinię, że zmiany w pogodzie mogą dotykać stawów pacjentów. Również niektórzy ludzie, którzy w przeszłości doznali złamania kości, skarżą się na bóle pogodowe, ale przypuszczam, że chodzi tutaj o bóle pojawiające się z powodu zapalenia w sąsiadujących stawach.

Badacze próbowali przyjrzeć się dolegliwościom bólowym stawów związanych z pogodą, ze zmiennym powodzeniem. Doktor William F. Harvey dodaje - Badanie, które przeprowadził dr Timothy McAlindon, opublikowane w przeglądzie naukowym American Journal of Medicine w 2007 roku, pochyliło się nad kwestią ciśnienia atmosferycznego i bólu w stawach.


Dr Timothy McAlindon dzwonił do ludzi z osteoartrozą w kolanach i prosił ich o opisanie bólu oraz sposobów radzenia sobie z owymi dolegliwościami. Dzięki temu odkrył, że ludzie doświadczali większego dyskomfortu w dni, kiedy ciśnienie atmosferyczne oraz temperatura powietrza się zmieniały, do czego dochodzi, kiedy pada deszcz. A to pokazuje, że ciśnienie atmosferyczne oraz różnice temperatur wpływały na ich postrzeganie bólu.


Lekarze nie potrafią zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, w związku z czym powstały jak zwykle niezliczone teorie. Większość ekspretów wierzy, że bóle stawowe w czasie burzowej pogody pojawiają się, ponieważ zmienia się ciśnienie atmosferyczne, a to wywiera dodatkową presję na ciało.

Stawy chore na zapalenie, w których brakuje prawidłowo chroniącej je chrząstki, a także często otoczone dodatkowym płynem, odczuwają te zmiany bardziej intensywnie niż zdrowe stawy.

Doktor William F. Harvey dodaje jeszcze - Stawy dotknięte zapaleniem znajdują się pod większym ciśnieniem niż te zdrowe. A to powoduje dodatkowy ból w czasie zmian pogodowych. Badania przeprowadzone na nurkach z zapaleniem stawów pokazały, że dodatkowe ciśnienie zwiększa ból.

Naczynia krwionośne mogą również przyczyniać się do pojawiania się bólu a szczególne znaczenie jak się okazuje, ma ich reakcja na niższe temperatury. Naczynia krwionośne się rozciągają, a to powoduje sztywnienie mięśni i stawów – w których to miejscach pojawia się ból.

Niskie temperatury mogą również spowodować, że płyn, który nawilża stawy stanie się bardziej lepki, a przez to stawy mogą mieć problemy z poruszaniem się.

- Co więcej, pewną rolę mogą odgrywać także nerwy - dodaje dr Greg Deirmengian. - Każdy ma nerwy w stawach, które pomagają się ruszać, ale chore stawy są bardziej wrażliwe. Kiedy zmienia się ciśnienie na zewnątrz, podrażnione już nerwy mogą jeszcze bardziej boleć - dodaje badacz.

Każdy, kto odczuwa większy ból w stawach w trakcie zmian pogody, może spróbować domowych metod, takich jak przykładowo: leki antyzapalne, ochładzanie albo ogrzewanie bolących miejsc.

Komentarze do: Czy bóle w stawach mogą naprawdę przepowiadać zmiany pogody?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz