Szukaj

Cofanie lodowców w Alpach przyśpieszyło w ciągu ostatnich 25 lat

Podziel się
Komentarze0

W ciągu czterdziestu lat, powierzchnia lodowców w Alpach francuskich cofnęła się średnio o 26%, jak ujawniają prace francuskich naukowców. Według badaczy z uniwersytety w Sabaudii oraz uniwersytetu w Grenoble, którzy zaprezentowali swoje prace w trakcie corocznego spokania amerykańskiej unii geofizyków AGU (American Geophysical Union), w San Francisco, lodowce w Alpach francuskich bardzo silnie się cofnęły w ciągu ostatnich lat.Cofanie lodowców bardzo silnie przyśpieszyło dodatkowo w ciągu ostatnich 25 lat, redukując powierzchnię pokrywy lodowej do 270 kilometrów kwadratowych, w porównaniu do roku 2000. A to oznacza średnią utratę pokrywy lodowej o 26% w ciągu ostatnich czterdziestu lat, wyjaśniają badacze z Francji.

Podczas gdy powierzchnia lodowców Alpach francuskich wynosiła około 365 kilometrów kwadratowych pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku i na początku lat siedemdziesiątych, to w latach 1985-1986 została zredukowana już do 340 kilometrów kwadratowych, jak sprecyzowali badacze.

Te nowe dane zostały otrzymane dzięki mapom topograficznym oraz obrazom satelitarnym. Liczby te również ujawniły większe cofnięcie lodowców w masywach usytuowanych na południu Alp francuskich, takich jak Ecrins i Belledonne.


Charakteryzujące się mniejszą wysokością niż masyw Mont Blanc (poniżej 3 000 metrów), lodowce te prawie zniknęły, dodaje badanie. A w masywie Ecrins, cofnięcie pokrywy lodowej było aż trzy razy większe niż cofnięcie pokrywy lodowej na Mont Blanc.

Topnienie dotyka również lodowców austriackich


Różnice te wynikają przede wszystkim z faku, najprawdopodobniej, iż jest mniej opadów na niższych masywach na południu, gdzie również jest cieplej. Ale kraje takie jak Austria również doświadczają kurczenia lodowców.

Tego lata, zarejestrowano największe cofnięcie pokrywy lodowej od czasów upałów w 2003 roku. Pokrywa lodowa lodowca Goldbergkees w masywie Sonnblick, blisko Salzburga, na przykład, straciła dwa metry grubości oraz prawie 7% masy, jak donosi Science et Avenir.

Jeśli nawet, zazwyczaj jest to normalne, że lodowce się cofahą w okresie letnich miesięcy, i odbudowują się w zimie, to w ciągu ostatnich lat potężna część lodu, która się stopiła, nigdy się nie odnowiła.

Komentarze do: Cofanie lodowców w Alpach przyśpieszyło w ciągu ostatnich 25 lat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz