Szukaj

Co łączy narkolepsję ze szczepionką na grypę?

Podziel się
Komentarze0

Francuscy badacze donoszą, że zastosowanie u pacjentów szczepionki Pandemrix przeciw grypie H1N1 może powodować narkolepsję. Wyniki badań ujawniają, że osoby zaszczepione przeciw grypie są cztery razy bardziej narażone na zachorowanie na tę rzadką chorobę. Narkolepsja wiąże się z nieoczekiwanym zapadaniem w sen oraz nadmierną sennością w ciągu dnia.Niekiedy towarzyszy jej również katapleksja, czyli spadek utraty napięcia mięśniowego. Patologia ta dotyka mniej jak jedną osobę na 2500.

Lekarze ze szpitala w Bordeaux donoszą, że od października 2009 do kwietnia 2011 z problemem narkolepsji zmagało się 287 ludzi, z których 85 było bezpośrednio dotkniętych narkolepsją, a 202 było jej świadkami.

Dotychczasowe badania udowodniły już związek między szczepionką przeciw grypie typu A a wzrostem ryzyka wystąpienia narkolepsji u dzieci, jednak najnowsze odkrycie Francuzów ujawnia, że problem ten tak samo dotyczyć może dorosłych.

Zdaniem dr Pariente, koordynatora badań francuskich: „u osób poniżej 19 roku życia ryzyko wystąpienia narkolepsji wzrasta pięciokrotnie, a u osób powyżej tego wieku - już 3,5 razy”.


Bilans z czerwca 2012 roku pokazuje, że blisko 450 przypadków zachorowań na narkolepsję odnotowano po zaszczepieniu pacjenta przeciw grypie H1N1.

Największa ilość zgłoszeń miała miejsce w Finlandii i Szwecji, czyli w dwóch krajach gdzie Pandemrix (GlaxoSmithKline) był jedyną szczepionką użytą podczas epidemii świńskiej grypy w latach 2009-2010. To naukowcy z tych dwóch krajów jako pierwsi zauważyli występowanie narkolepsji wśród dzieci, którym podano szczepionkę.

We Francji zdiagnozowano dotychczas 51 przypadków zachorowań na narkolepsję wśród osób zaszczepionych, z których 47 pacjentów otrzymało Pandemrix. W wymienionych przypadkach, 22 osoby miały 16 lat i powyżej, a 28 pozostałych badanych to dzieci i młodzież w wieku 8-15 lat. Pierwsze objawy wystąpiły u nich między 2 a 15 dniem po zastosowani szczepionki.

Mimo wszystko, Narodowa agencja bezpieczeństwa leków i produktów zdrowotnych (Ansm) precyzuje, że związek przyczynowy między szczepionką a narkolepsją nie jest jeszcze jednoznaczny, pomimo różnych sygnałów oraz faktu, iż „przyczyny genetyczne i środowiskowe nie mogą być odległe”.

We Francji, w wyniku wystąpienia epidemii grypy w latach 2010-2011, 4,1 miliona osób przyjęło lek Pandemrix, a 1,6 miliona pacjentów otrzymało szczepionkę Panenza (Sanofi), zarezerwowaną między innymi dla niemowląt i kobiet w ciąży.

Komentarze do: Co łączy narkolepsję ze szczepionką na grypę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz