Szukaj

Choroby sercowo-naczyniowe stare jak sam Herod

Podziel się
Komentarze0

Arterioskleroza, zwana też miażdżycą tętnic, charakteryzuje się obstrukcją, czyli zatkaniem tętnic z powodu odkładających się w nich złogów tłuszczu. Rozwój choroby jest powolny, ale wiążą się z nią poważne konsekwencje zdrowotne: ciężkie uszkodzenia na poziomie "zakorkowanych" naczyń krwionośnych. Wiemy od dłuższego czasu, że nadmiar cholesterolu może sprzyjać pojawianiu się arteriosklerozy.Wydawałoby się również, że znamy wszystkie czynniki ryzyka tej choroby i wiemy, co trzeba robić, aby jej uniknąć. A jednak nie.

Okazuje się bowiem, że zaburzenie to wcale nie jest schorzeniem naszych nowoczesnych czasów i może nie mieć związku ze złą dietą czy siedzącym trybem życia.

Badanie opublikowane w The Lancet, autorstwa międzynarodowego zespołu badawczego, pokazuje, że mumie mające nawet 4 000 lat i pochodzące z różnych krajów, prezentują „pewne bądź prawdopodobne” objawy miażdżycy.

Odkrycie to sugeruje, że ten typ choroby sercowo-naczyniowej dotyka ludzkość już od wielu tysięcy lat.

Naukowcy przeanalizowali skanerem wiele różnych typów mumii, w liczbie 137 w sumie (76 egipskich – 4000 lat, 51 peruwiańskich – od 2 600 do 600 lat, 10 z płaskowyżu Kolorado i Alaski – rok 1750 - 1900).

Rezultaty pokazały również, że najstarsze mumie – te egipskie - są najbardziej dotknięte tą patologią.

Prof. Randall Thompson z Kansas City, główny autor pracy, mówi: - To bardzo zaskakujące odkrycie, że miażdżyca była tak powszechną chorobą w różnych starożytnych kulturach na całym globie, pośród osób tak różnych genetycznie, prowadzących tak inny tryb życia, w takiej rozciągłości czasowej.

- Choroba ta, przypisywana dotychczas nowoczesnemu stylowi życia i współczesnej diecie, może być w rzeczywistości związana po prostu ze starzeniem - wnioskują autorzy badania.

Okazuje się więc, że niezbyt dobrze rozumiemy czynniki ryzyka miażdżycy.

Wyniki tego badania potwierdzają rezultaty prac, które dr Thompson przeprowadził jeszcze w 2011, również na mumiach egipskich. Ale wtedy naukowcy zastanawiali się, czy arterioskleroza stwierdzona u mumii nie była wynikiem ciężkiej i tłustej diety elit egipskich. Dlatego właśnie badacze postanowili przyjrzeć się zmumifikowanym zwłokom z różnych kultur i epok w nowym projekcie.

Komentarze do: Choroby sercowo-naczyniowe stare jak sam Herod

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz