Szukaj

Ból w klatce piersiowej przez zawałem może chronić serce

Podziel się
Komentarze0

Pacjenci, którzy doświadczają bólów w klatce piersiowej na 24h przed atakiem serca, mają mniejsze zawały i lepszą funkcję serca po leczeniu stentami, jak wynika z badania opublikowanego w Circulation: Cardiovascular Interventions.Dr Jay H. Traverse z Minneapolis Heart Institute Foundantion w USA, jeden z autorów badania, mówi: nawet zanim zaczynaliśmy leczyć pacjentów po zawale przy pomocy angioplastyki i stentów, lekarze zauważali, że dławica przedzawałowa wiązała się z lepszymi wynikami po terapii.

Wcześniej przeprowadzono jedynie kilka niewielkich badań, które oceniały efekt wszczepiania stentów.

Badacze oszacowali więc retrospektywnie 1 031 pacjentów przyjętych do szpitala z pierwszym ostrym atakiem serca bądź STEMI (ang. ST-elevation myocardial infraction).


Przeanalizowali następnie wszystkich pacjentów z bólem w klatce piersiowej trwającym do 1 do 6h, którzy otrzymali stenty w celu terapii zawału serca.

Zidentyfikowali 245 pacjentów, przyjętych do szpitala Abbott Northwestern Hospital, którzy mieli zamknięte tętnice. U 79 z nich zidentyfikowano dusznicę przedzawałową (epizody bólu piersi w ciągu 24h przed zawałem).

Traverse mówi: lekarze mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że od 30 do 40% pacjentów z STEMI doświadcza dusznicy przedzawałowej.

W badaniu naukowcy odkryli, że pojawienie się dusznicy przedzawałowej o 50% redukuje rozmiar ataku serca, w porównaniu do pacjentów bez tego typu objawów. A to przekłada się na lepszą funkcję serca w momencie wypisywania pacjenta ze szpitala.

Dusznica przedzawałowa wydaje się aktywować ochronny mechanizm w sercu, podsumowuje Traverse.

Przyszłe badania powinny więc skupić się na identyfikacji tych ochronnych mechanizmów. Być może uda się znaleźć farmakologiczne sposoby ich aktywowania.

Komentarze do: Ból w klatce piersiowej przez zawałem może chronić serce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz