Szukaj

Bioróżnorodność: w Europie pojawiają się nowe gatunki zwierząt

Podziel się
Komentarze0

Nowe gatunki zwierząt mają być odkrywane każdego dnia w Europie, a nie w Amazonii albo w Afryce, jak moglibyśmy przypuszczać. Rezultaty najnowszych prac, przeprowadzonych przez 51 badaczy, nigdy nie byłyby poznane, gdyby nie zbudowano bazy danych gromadzącej informacje na temat europejskiej bioróżnorodności.Baza ta nosi nazwę Fauna Europea i powstała w 2004 roku, a za większość opisanych w niej odkryć odpowiadają taksonomiści-amatorzy (60%).

Amatorzy są znani z tego, iż często przychodzą z pomocą zawodowcom, nie tylko w dziedzinie taksonomii, ale również w astronomii i ekologii. Ich wkładu w naukę nie wolno więc pomijać.

Od 2004 roku, w bazie znalazło się 125 000 gatunków, między innymi: 254 gatunków ssaków, 77 gatunków bakteryjnych, 27 000 gatunków chrząszczy (ryjkowce, chrząszcze, biedronki) oraz 3 114 gatunków mięczaków (ślimaki, małże słodkowodne).


Badanie przeprowadzili międzynarodowi badacze pod wodzą dwóch francuskich naukowców, Benoît Fontaine z laboratorium Conservation des espèces, restauration et suivi des populations (Cersp, MNHN i CNRS) i Philippe Bouchet z laboratorium Systématique, adaptation, évolution (MNHN, CNRS i UPMC).

Rezultaty zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Plos One.

Naukowcy stwierdzają, iż każdego roku w Europie zostaje odkrytych i opisanych 770 nowych gatunków. Ostatnie odkrycia to: nietoperze w Grecji, cykady w Basenie Paryskim, skorupiaki w jaskiniach, ryby w rzekach na Bałkanach oraz roztocza w lodzie firnowym.

Komentarze do: Bioróżnorodność: w Europie pojawiają się nowe gatunki zwierząt

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz