Szukaj

Bank spermy koralowej pozwalający chronić Wielką Rafę Koralową

Podziel się
Komentarze0

Wielka Rafa Koralowa jest naprawdę zagrożona. Aby ją chronić, postanowiono stworzyć bank spermy koralowej. Bank ten może przyczynić się do odrodzenia niektórych gatunków w przypadku wyginięcia i do ochrony nie tylko koralowców, ale również całości ekosystemów, które są z nimi związane.Naukowcy australijscy stworzyli zaistnie niezwykły i cenny bank spermy koralowej, który ma zapewnić przyszłość Wielkiej Rafy, zagrożonej w tym momencie zmianą klimatu. W tym celu, zakonserwowano już jakieś 70 000 000 000 plemników oraz 22 000 000 000 embrionów koralowych, w ciekłym azocie, w temperaturze -196 °C, w zoo w Dubbo, w Nowej Walii Południowej, tuż przy pustyni australijskiej.

Wiemy, że Wielka Rafa Koralowa jest bardzo, bardzo zagrożona, z powodu wielu zjawisk zachodzących na skalę światową, takich jak zmiany klimatu, zakwaszanie oceanów, ocieplenie wody, jak wyjaśnia odpowiedzielna za ten projekt, pani Rebecca Spindler. Pięć kolejnych lat będzie kluczowe dla zachowania rafy koralowej i dla przechwycenia maksimum z jej różnorodności genetycznej.

Pobranie materiału genetycznego

Jej zespół pracuje z Mary Hagedorn, badaczką z instytutu Smithsonian Institute, żeby zebrać i zamrozić próbki z Wielkiej Rafy Koralowej. Aby zebrać jak największą liczbę gamet, naukowcy pobrali wielkie fragmenty rafy, zanurzyli je w zbiornikach, na ziemi, w oczekiwaniu na okres reprodukcji, który ma miejsce w ciągu trzech dni w roku.

Zobacz również:Eksperci z instytutu australijskiego Australian Institute of Marine Science następnie zwrócili te fragmenty rafy morzu, odkładające je dosłownie w tym samym miejscu, skąd je wzięli. Naukowcy spodziewają się, że naprawdę uda im się stworzyć realny bank z materiałami genetycznymi różnych gatunków koralowców, na wypadek gdyby nie przeżyły ocieplenia klimatycznego, zanieczyszczeń, burz i pogłębiania.


Bank spermy przeciwko wymarciu gatunków

Sperma i embriony zakonserwowane w zoo w Dubbo mogą kiedyś pozwolić na rekonstrukcję in vitro koralowców, które następnie zostaną ponownie wprowadzone do środowiska naturalnego, aby się rozmnażać i odbudować rafę. Jest to realistyczny projekt, do zrealizowania w ciągu kilku lat, mówi pani Rebecca Spindler.

Koralowce to gatunek naprawdę unikatowy na świecie, inny od wszystkich innych organizmów, ponieważ prezentują one różne typy reprodukcji, płciowej i bezpłciowej, stwierdza pani biolog Nana Stake.

Rozmnażanie bezpłciowe dokonuje się przez fragmentację (oddzielenie jednego kawałka koralowca), a następnie poprzez „przeszczepianie” z dala na skale, gdzie frament ten da początek nowej kolonii.

Wielka Rafa Koralowa: unikatowa bioróżnorodność

Sklasyfikowana jako część dziedzictwa światowego Unesco, Wielka Rafa Koralowa rozciąga sią na długości 345 000 kilometrów kwadratowych wzdłuż wybrzeża australijskiego, i stanowi największy zbiór koralowców na świecie. Daje ona schronienie 400 gatunkom korali, 1 500 gatunkom ryb, 4 000 gatunków mięczaków, a także licznym zagrożonym gatunkom, takim jak diugoń albo zielony wielki żółw.

Poza bioróżnorodnością morską, Australia zamierza utrzymać ważne źródło przychodów, które każdego roku przynosi przemysłowi turystycznemu jakieś 4 800 000 000 euro. Ma to zresztą korzystny wpływ na rafę, dzięki insfrastrukturom, które łagodzą efekt fal oraz zapobiegają, miejscami, nadchodzeniu fal przypływowych.

Ekologicznie, ekonomicznie i społecznie, nie możemy pozwolić sobie na to, że stracimy Wielką Rafę Koralową, podsumowuje pani Rebecca Spidler.

Komentarze do: Bank spermy koralowej pozwalający chronić Wielką Rafę Koralową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz