Szukaj

Australia: Morze Koralowe wkrótce pod ochroną

Podziel się
Komentarze0

Rząd australijski oznajmił, iż chciałby objąć szczególną ochroną wielką część Morza Koralowego, wzdłuż wybrzeży Australii. Strefa ta jest jednym z ostatnich schronień dla wielkich drapieżników morskich oraz innych, licznych gatunków morskich.


Jakieś 341 gatunków uważanych przez IUCN (International Union for Conservation of Nature), za szczególnie ważne do zachowania, jest obecnych w Morzu Koralowym.

Według ostatniego badania, 52 gatunków rekinów z głębokich wód, płaszczek i chimer, kryje się w tych wodach, ale jedynie 18 gatunków spośród nich było widzianych jeszcze gdzieś indziej. W dodatku, miejsce to ma być jedynym schronieniem na świecie dla merlina czarnego w okresie tarła.


Nie należy zapominać również o tym, że strefa ta jest ważnym miejscem dla wielu gatunków migrujących, takich jak  humbaki i słodkowodne węgorze. W obliczu takich zasobów i tak bogatej bioróżnorodności, rząd australijski ogłosił ostatnio, iż chciałby wydzielić potężną część tych wód, zlokalizowaną wzdłuż wybrzeży południowo-wschodnich Australii.

A bardziej precyzyjnie, strefa ta rozciąga się na powierzchni 972 000 kilometów kwadratowych wewnątrz ekonomicznej strefy Australii, poczynając od wielkiej rafy koralowej aż do wysp Salomona i Nowej Kaledonii.

Jeśli Australia będzie kontynuować swój projekt, rejon ten stanie się największym schroniskiem morskim na świecie. Oceany są zasobami ekonomicznymi oraz zapewniają pracę wielu Australijczykom, skomentował minister australijski od środowiska, Tony Burke.

Komentarze do: Australia: Morze Koralowe wkrótce pod ochroną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz